Європейська комісія надала дозвіл на використання препарату «Ремдесивір», але наразі невідомо, де його брати, оскільки днями Адміністрація президента США скупила пів мільйона курсів, або 90% запасів єдиного у світі виробника цього медикаменту. Дешеві аналоги препарату має право виробляти Україна, але за ліцензійною угодою продавати їх в ЄС не може.
Про це повідомляє сайт Єврокомісії.
Вищий виконавчий орган ЄС рекомендував препарат для використання в найкоротші строки, пояснюючи це надзвичайною ситуацією в сфері охорони здоров’я. Рішення зайняло тиждень, хоча зазвичай процедура авторизації ліків займає до 70 днів.
Таким чином, ремдесивір можна вільно продавати на території ЄС. Проте є інша проблема — це його відсутність на світовому ринку в майбутні три місяці. Патент на виробництво препарату є лише в американської компанії Gilead Inc., яка продала більшу частину своїх запасів уряду США.
У Всесвітній організації охорони здоров’я висловили з цього приводу занепокоєння, але вирішили не робити заяв, доки не розберуться, чи є в Gilead Inc. домовленості про ліцензійне виробництво в інших країнах.
Наразі відомо, що компанія надала згоду на виробництво дешевшої версії препарату в низці країн з низьким і середнім рівнем доходів, серед яких — Україна, Білорусь та Узбекистан.
Угода виключає можливість продажу аналогу ремдесивіру до країн Євросоюзу, Китаю, Японії, Мексики, США та Росі. Про це повідомляє Los Angeles Times.
Наразі Євросоюз намагається щось зробити з можливістю закупівель ремдесивіру або його дешевих аналогів. Єврокомісар з питань охорони здоров’я та безпеки продуктів харчування Стелла Киріакідес веде переговори з Gilead Inc. для можливості резерву хоч якоїсь кількості курсів препарату для країн блоку, передає Financial Times.
Виробника першого схваленого препарату від коронавірусу критикують за надто високу ціну курсу — $3 120 для приватних осіб і $2 340 для держзакупівель. Проте «справедлива ціна», як зазначає американський Інститут клінічних та економічних досліджень, не може перевищувати $310.
За даними дослідження науковців Ліверпульського інституту фармакології, собівартість одного курсу ремдесивіру становить всього $5.
Компанію Gilead Inc. цілком справедливо звинувачують у спробі монополізувати ринок ліків від небезпечної інфекції, яка заполонила увесь світ, хоча препарат, невдало розроблений для боротьби з вірусом Ебола, не продемонстрував реальної ефективності у випадку з COVID-19.
- Науковці виявили нову форму коронавірусу. Він настільки ж шкідливий, але передається швидше.
- У США коронавірус за добу виявили у понад 55 тисяч людей. Це антирекорд для всіх країн світу з початку пандемії.
- За даними ВООЗ, у світі на людях тестують 17 потенційних вакцин від коронавірусу.
- Американський спортсмен знехтував заходами коронавірусної безпеки, заразився і місяць пролежав у комі, підключений до апарату штучної вентиляції легенів. Після одужання він втратив вагу, міцне здоров’я і навіть не зміг згадати, що з ним сталося.
- ВООЗ відрядить своїх експертів до Китаю шукати джерело коронавірусу.
- За шість місяців поширення коронавірусу лікарі та шпиталі в усьому світі навчились певним правилам поводження із хворими на потенційно смертельну інфекцію, дослідили дію різних препаратів і зрозуміли, що є найбільш важливим у боротьбі з пандемією.