Австрія, Нідерланди, Данія і Швеція напередодні опублікували свій план підтримки відновлення економіки ЄС, яка постраждала від пандемії коронавірусу. Цей проєкт став альтернативним озвученій раніше пропозиції канцлера Німеччини Ангели Меркель і президента Франції Емманюеля Макрона, повідомляє DW.
План чотирьох країн, які називають себе «економною четвіркою», полягає у створенні спеціального фонду для зміцнення економіки ЄС, термін дії якого повинен бути обмежений двома роками.
Чотири країни ЄС вважають, що постраждалим країнам треба видавати позики, а не субсидії, як раніше запропонували Меркель і Макрон:
- Австрія, Нідерланди, Данія і Швеція пропонують виділяти допомогу у формі разових кредитів та обмежити сфери діяльності, на які можуть бути витрачені ці гроші, а саме на наукові дослідження та інновації, підвищення стійкості охорони здоровʼя та забезпечення переходу до «зеленої» економіки;
- Згідно з ініціативою Меркель і Макрона, Єврокомісія повинна взяти на фінансовому ринку позики на €500 млрд під гарантії ЄС і розподілити їх у вигляді субсидій найбільш потерпілим країнам і галузям економіки. Реалізація плану можлива лише за згодою всіх 27 країн Євросоюзу.
Канцлер Австрії Себастьян Курц напередодні різко розкритикував концепцію Німеччини і Франції, назвавши її «створенням боргового союзу через чорний хід».
Австрія, Нідерланди, Данія і Швеція виступають проти збільшення бюджету Євросоюзу і загальних боргових зобовʼязань, що дозволить, на їхню думку, менш дисциплінованим і більш слабким країнам ЄС отримати вигоду за рахунок своїх більш сильних партнерів.
- Європейський Союз виділить Україні €190 млн фінансової допомоги для подолання епідемії коронавірусу. Організація Обʼєднаних Націй на це виділить $33 млн.
- Раніше Світовий банк затвердив додаткову допомогу Україні в розмірі $150 млн на соціальні виплати населенню.
- МВФ та Україна погодили на рівні персоналу економічну політику за новою програмою кредитування у форматі stand-by на $5 млрд, яка розрахована на 18 місяців. Це сталося через кілька годин після того, як президент Володимир Зеленський підписав закон щодо діяльності банків.