Омбудсмен: Політвʼязню Шумкову у російській вʼязниці погрожують убивством

Автор:
Костя Андрейковець
Дата:

Українському політвʼязню Олександру Шумкову, засудженому в Росії за участь у «Правому секторі», співробітники ФСБ погрожують убивством.

Як повідомляє уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, щодо українця тривалий час застосовують фізичний і моральний тиск.

«Його змушують давати неправдиві свідчення проти іншого громадянина України за сфабрикованою кримінальною справою, а в разі ненадання таких свідчень погрожують тим, що він ніколи не повернеться на батьківщину живим», — написала Денісова в Facebook.

Адміністрація колонії Торжка навмисно не дає Шумкову відправляти і отримувати листи від родичів.

Денісова вимагає від уповноваженого з прав людини в РФ вжити термінових заходів, в тому числі й антивірусних, в умовах поширення пандемії коронавірусу.

Справа Шумкова

Шумков зник у вересні 2017 року. Пізніше зʼясувалося, що він у російському СІЗО, хоча законно пройшов перевірку на кордоні з РФ 23 серпня 2017 року. Російські правоохоронці заявили, що Шумков за власною ініціативою прибув до РФ, ховаючись від кримінального переслідування в Україні. Крім того, він нібито просто на прикордонному пункті повідомив про членство в «Правому секторі». Сам Шумков на суді розповів, що в Україні йому запропонували викурити сигарету з марихуаною. Затягнувшись, він знепритомнів, а прокинувся вже в Росії.

Шумкова визнали винним в «участі в діяльності екстремістської організації». Сам українець свою провину заперечував. Під час судового засідання Шумков пояснив, що залишив лави «Правого сектора» в червні 2014 року і вступив до Збройних сил України. «Правий сектор» заборонили в Росії лише в листопаді 2014 року.

На думку російського слідства, той факт, що Шумков був охоронцем екслідера ПС Дмитра Яроша, свідчить про його «значну роль в організації». Крім участі в ПС, Шумкову інкримінували участь у вересні 2015 року у цивільній блокаді Криму. Також його звинувачували в участі в «низці акцій, спрямованих на залякування мешканців Херсонської області, які мітингували проти блокади Криму і закликали до відновлення економічних і політичних взаємин з Росією».