Дослідження PISA: Рівень знань українських школярів нижчий за середній

Автор:
Ольга Березюк
Дата:

Україна вперше долучилась до Міжнародної програми з оцінювання освітніх досягнень учнів (Programme for International Student Assessment, PISA). Згідно з дослідженням, рівень знань українських школярів нижчий за середній.

Так, українські школярі опинилися приблизно в середині списку, який складається з 79 країн-учасниць. Оцінювалися, зокрема, читацька та математична компетенції, а також знання з природничих наук.

За показником читацької компетенції — здатності розуміти й інтерпретувати тексти, з чим школярі матимуть справу в повсякденному житті, — 15-річні учні українських шкіл набрали в середньому 466 балів із 1000 можливих. При цьому середній показник для країн Організації економічного співробітництва та розвитку (OECP) складає 487 балів. Таку ж кількість балів, як і Україна, отримала Туреччина. Найближчими сусідами України в рейтингу за цим показником є Ізраїль та Люксембург, які набрали по 470 балів. Найгіршою є ситуація у філіппінських школярів, які в середньому набрали 340 балів. А найкращий показник у китайських школярів — 555 балів. Щоправда, у випадку КНР дослідження проводилося не по всій країні, а лише в чотирьох провінціях.

За показником математичної компетенції учні українських шкіл в середньому здобули 453 бали при середньому показнику для країн ОЕСР у 489 балів. Тут найближчими сусідами України знову ж таки є Туреччина (454 бали), Греція і Кіпр (451 бал). Лідирують за цим показником школярі чотирьох китайських провінцій (591 бал), на останньому місці — діти з Домініканської Республіки (325 балів).

У сфері природничих наук українські школярі в середньому отримали 469 балів, у той час як середній показник для держав ОЕСР складає 489 балів. Подібні результати отримали також Білорусь (471 бал) і Туреччина (468 балів). Учні шкіл у чотирьох китайських провінціях лідирують з показником у 590 балів, а учні навчальних закладів Домініканської Республіки в середньому здобули лише 336 балів — це найнижчий показник.

Що таке дослідження PISA?

Міжнародна програма з оцінювання освітніх досягнень учнів (PISA) — міжнародне дослідження, координоване ОЕСР. Його мета — отримати порівнювані дані про рівень знань і вміння їх застосовувати на практиці учнів віком 15 років. Їх використовують для підвищення якості викладання і організації систем освіти.

У дослідженні PISA виділяє три основних напрямки: читання й інтерпретація, математика і знання в галузі природничих наук. Опитування проводиться кожні три роки, починаючи з 2000 року. У кожному наступному дослідженні наголос робиться на вивченні однієї галузі: у 2000 році це було розуміння прочитаного, 2003 — математика, 2006 — природничі науки. У 2003 році додатково вивчали вміння вирішувати проблеми.

З початку запуску цього дослідження до нього приєдналася значна кількість країн, які не є членами ОЕСР. Україна, яка також не є членом організації, цього разу вперше долучилася до дослідження.