Верховний суд Європейського Союзу в Люксембурзі зобовʼязав рітейлерів маркувати продукти, які були вирощені в ізраїльських поселеннях на території Палестини й сектору Гази, щоб покупці могли робити усвідомлений вибір. Про це повідомляє The Guardian.
«Продукти харчування, вироблені на територіях, окупованих державою Ізраїль, повинні мати вказівку на територію їхнього походження», — зазначено в рішенні суду.
Рішення підтримали європейські правозахисники, однак влада Ізраїлю обурена спробою «навішування ярликів». На їхню думку, маркування є несправедливим і дискримінаційним, оскільки до інших країн, залучених у територіальні конфлікти, не висувають таких вимог.
Професор Євген Конторович, директор з міжнародного права, на проведеному в Єрусалимі Форумі політики «Кохелет» заявив, що Європейський суд схвалив «нанесення жовтої зірки на товари єврейського виробництва». Він також закликав адміністрацію Трампа зробити «офіційне маркування цих продуктів «Зроблено в Ізраїлі» і «кинути виклик ЄС».
Справа дійшла до суду після того, як ізраїльська виноробня, розташована в поселенні неподалік від Єрусалима, оскаржила заяву Франції щодо попереднього рішення Європейського суду про маркування. Минула постанова підтримувала використання маркування походження, але не робила його обовʼязковим.
За постановою суду, на вироблених у нових поселеннях Ізраїлю продуктах не потрібно ставити загальне маркування «зроблено в Ізраїлі», а конкретні знаки, які показують покупцеві, що товар походить з конфліктної території. Рішення є частиною кампанії ЄС із протидії погіршення взаємин між Ізраїлем та Палестиною. У цьому конфлікті Європа воліє підтримувати мусульманську сторону на противагу впливовому союзнику Ізраїлю — Вашингтону.
Ізраїль захопив Західний берег і Східний Єрусалим в ході близькосхідної війни 1967 року і незабаром після цього почав заселяти обидва району. Палестинці стверджують, що обидві області є частиною майбутнього держави.
- Армія Ізраїлю заявила про знищення командира палестинського радикального угруповання «Ісламський джихад» Баху Абу аль-Ата. У секторі Гази військово-повітряні сили Ізраїлю ліквідували його, завдавши ракетний удар по будинку, де перебував Абу аль-Ата. Командир «Ісламського джихаду» мав безпосередній стосунок до сотень терористичних атак, внаслідок яких загинули не тільки ізраїльські солдати, а й мирні жителі. Атаку на лідера бойовиків схвалив премʼєр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.
- Посольства та дипломатичні представництва Ізраїлю в усьому світі, включаючи Україну, призупинили роботу через суперечки з Міністерством фінансів.
- Компанія WhatsApp подала в суд на ізраїльську компанію NSO Group, звинувачуючи її в кібератаках, які заражали пристрої користувачів шкідливим програмним забезпеченням.