Електронні чеки та кешбек: у «Голосі України» опублікували нові закони про торгівлю

Автор:
Анна Воробйова
Дата:

У виданні «Голос України» опублікували закони № 128-IX і № 129-ІХ. Вони передбачають введення програмних реєстраторів розрахункових операцій (PPO), електронних чеків і кешбека покупцям за незаконно виданий чек.

Згідно з цим законом, відтепер покупець зможе розраховуватися не лише за допомогою касових апаратів, але і так званих «програмних РРО», спеціальних програм, за допомогою яких можна законно провести процедуру купівлі-продажу товарів. Контролюючий орган повинен буде забезпечити безкоштовну програму для представників бізнесу.

Передбачається, що чек зможе бути не лише паперовим, а й електронним, буде відображатися на екрані, у тому числі у вигляді QR-коду.

Закон № 128-IX збільшує відповідальність за порушення при продажу товару: якщо чек було видано на неповну суму, відбувся продаж не через касу, була невідповідність суми готівки у звіті більше ніж на 41,73 грн або покупцю не видали чек.

Рівно за рік розпочне роботу механізм скарг на незаконні чеки. Можна буде отримати компенсацію, якщо інформація підтвердиться. Чеки для перевірки повинні бути фіскальними, тобто зареєстрованими в Податковій службі. Таким чином податківці будуть отримувати інформацію про реальний товарообіг та справжні доходи торговців.

У разі виявлення незареєстрованих чеків громадяни можуть звернутися в податкову, яка буде виплачувати таким особам кешбек у розмірі 100% вартості товару. При цьому продавця будуть штрафувати на 150% вартості — решта 50% будуть надходити в бюджет.

Зміни до Податкового кодексу № 129-ІХ передбачають запровадження РРО для ФОПів II—VI групи; а з 1 жовтня 2020 року — для інтернет-магазинів, секонд-хендів, кафе-ресторанів швидкого обслуговування, турагентств, туроператорів, готелів і подібних закладів (група 55.10 КВЕД); магазинів із продажу текстилю (окрім продажу на ринках за готівку); магазинів деталей та приладдя для авто відповідно до переліку, що затвердить уряд.

З 1 січня 2021 року РРО, звичайні чи програмні, мають бути у всіх ФОПів, окрім першої групи, із обсягом доходу за рік — до 300 тис. гривень.

Разом з тим, закон збільшує обсяг доходу ФОПів другої групи оподаткування з 1,5 до 2,5 млн грн.

Більшість норм законів № 128-IX і № 129-IX почнуть діяти через півроку після їх опублікування.