В Ісландії встановили меморіальну дошку льодовику, який розтанув

Автор:
Олена Козаченко
Дата:

В Ісландії вчені презентують першу в світі меморіальну дошку льодовику, який розтанув через глобальне потепління. Про це пише The Guardian.

Йдеться про льодовик Окьокулл, який був одним із найдавніших у горах Ісландії. Вікінги називали його Мертвим Тролем. У 1901 році льодовик покривав 38 квадратних кілометрів гірського схилу на заході Ісландії, до середини XX століття він скоротився майже до пʼяти квадратних кілометрів, а до 2014 року взагалі втратив статус льодовика.

Для того, щоб увічнити памʼять про льодовик Окьокулл і сотні інших, які через глобальне потепління перебувають під загрозою зникнення, дослідники з Ісландії та США створили меморіальну дошку. Її офіційно відкриють на церемонії 18 серпня на місці, де колись розташовувався льодовик. Головне завдання дошки — передати послання майбутньому поколінню.

Меморіальна дошка льодовику Окьокулл

Rice University

«Окьокулл — це перший ісландський льодовик, що втратив свій статус. У найближчі 200 років усі наші льодовики можуть пройти цей шлях. Цей памʼятник має стати визнанням того, що ми бачимо проблему і повинні її вирішити. Чи вдасться нам це зробити, дізнаєтеся тільки ви», — йдеться на меморіальній дошці.

Внизу дошки напис «415 ppm СО2»— це концентрація вуглекислого газу в атмосфері Землі.

Також підкреслюють, що меморіальна дошка стане частиною туристичного туру, який буде починатися в Рейкʼявіку і приведе учасників до камʼянистої місцевості, де колись простягався льодовик.

  • Науковці повідомили, що через температурний рекорд у водах Аляски повністю зник морський лід, а найближчий шельфовий льодовик розташований на відстані понад 240 км.
  • Температурний рекорд у районі Північного Льодовитого океану призвів до того, що льодовики Арктики почали танути вдвічі швидше. Потепління цього літа також спостерігалося поблизу Аляски, Канади та Гренландії. Що, зі свого боку, може негативно позначитися на торгових маршрутах через Льодовитий океан.
  • Темпи танення льодовиків у Гімалаях подвоїлися. Це зʼясували завдяки дослідженням, у яких використали розсекречені знімки американських шпигунських супутників часів холодної війни. Ці льодовики не поновлюються, що загрожує постачанню води для сотень мільйонів жителів Азії.