Конституційний суд на закритому засіданні визнав конституційним закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Закон про декомунізацію
-
Верховна Рада ухвалила закони про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів, а також заборонила пропаганду, символіку та пам'ятники.
-
Український інститут національної пам'яті оприлюднив список із 520 осіб, чия діяльність підпадає під дію законів про декомунізацію. Вулиці й інші топоніми, названі на їхню честь, почали перейменовувати.
-
Верховна Рада України перейменувала Дніпропетровськ на Дніпро, а Кіровоград — на Кропивницький. Пізніше були перейменовані інші населені пункти.
-
До Конституційного суду надійшло подання 46 народних депутатів щодо конституційності цього закону. Нардепи вважали, що положення закону порушують права та свободи громадян, зокрема російськомовних і нацменшин.
-
За даними Інституту нацпам'яті, перейменовано майже тисячу сіл і міст, понад 52 тисячі топонімів у самих населених пунктах. Демонтовано 2,5 тисячі пам'яток, з яких 1,5 тисячі були на честь Леніна.
Про це tһеБабелю повідомили джерела у КС.
Повний текст рішення буде опублікований завтра, 17 липня.
Зазначимо, що сьогодні під будівлею суду відбувався мітинг, який організували представники «Свободи» і «Національного корпусу».
Ще один мітинг проводила організація «Повернися живим».
Пізніше КСУ оприлюднив текст рішення, у якому йдеться, що закон був прийнятий щоб не допустити у майбутньому злочинів комуністичного і нацистського режимів, а також захистити країну від будь-якої дискримінації, відновити історичну справедливість та усунути загрози суверенітету.
Суд зазначив, що символи комуністичного режиму десятиліттями використовували антиукраїнські сили для ненависті і агресії, а також заперечення права українського народу на власну державу.
«Комуністичний режим, так само як і нацистський режим, завдав непоправної шкоди правам людини [...]. Як наслідок, кілька поколінь українців жили в атмосфері всеохоплюючого страху через відсутність волі, перебували в умовах свавільного обмеження громадянських, політичних та інших прав і свобод [...]. Конституційний суд України дійшов висновку, що пропаганда комуністичного режиму і нацистського режиму, публічне використання їх символів є намаганням виправдати тоталітаризм та запереченням конституційних принципів і демократичних цінностей», — йдеться на сайті КС.
Зазначається, що рішення суду не може бути оскаржене і є остаточним.
- У квітні 2015 року Верховна Рада ухвалила урядовий законопроєкт про засудження комуністичного та нацистського тоталітарних режимів, заборонила їхню пропаганду і символіку. Згідно із законом, символіка та пропаганда нацизму, націонал-соціалізму, їхніх цінностей, будь-яка діяльність нацистських, фашистських угруповань в Україні забороняються.
- Окружний адміністративний суд Києва скасував штраф у 4 млн грн, накладений на телеканал «Інтер» за висловлювання його ведучих під час трансляції телеконцерту «Перемога. Одна на всіх» 9 травня 2018 року.
- Міський голова Києва Віталій Кличко готує апеляцію на рішення Окружного адміністративного суду столиці, який скасував розпорядження Київради про присвоєння проспектам імен Степана Бандери та Романа Шухевича.