Зеленський зареєстрував у Раді законопроєкт про люстрацію. Текст документу

Автор:
Катерина Коваленко
Дата:

Президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону про внесення змін до закону «Про очищення влади» (люстрацію). Інформація розміщена на сайті парламенту, де можна скачати сам законопроєкт та порівняльну таблицю чинного закону та пропонованих змін.

Законопроєкт позначений як терміновий. Його передали на розгляд Комітету з питань правової політики та правосуддя.

Зеленський пропонує розширити строки дії закону про люстрацію, додавши період президентства Петра Порошенка — з 23 лютого 2014 року до 19 травня 2019 року.

Також президент пропонує розширити перелік посад, які підпадають під люстрацію: президента України, усіх народних депутатів України, голову Верховної Ради, членів уряду, генерального прокурора, голів СБУ та Служби зовнішньої розвідки, голів Антимонопольного комітету і Фонду держмайна, голів Державної фіскальної служби та митниці, секретаря РНБО, керівників оборонних підприємств, голови Нацбанку, голови Державного комітету телебачення і радіомовлення, а також начальника Генерального штабу.

Також це стосується члена Вищої ради юстиції, члена Вищої ради правосуддя (крім голови Верховного Суду), члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів, голови Державної судової адміністрації, його заступника та суддів, які ухвалювали рішення з порушенням Конвенції про захист прав людини.

Люстровані особи не зможуть балотуватися в президенти, народні депутати, депутати місцевих рад, займати посади голів міст, селищ та сіл. Подаючи документи на реєстрацію в ЦВК на участь у будь-яких виборах, кандидати мають подавати виписку про те, що не підпадають під дію закону про люстрацію.

Також у проєкті зазначено, що адвокатом не може працювати людина, що падпадає під дію закону про люстрацію.

  • 4 липня зі схожою пропозицією виступив ексрадник Віктора Януковича, юрист Андрій Портнов. Він також запропонував розширити дію закону про люстрацію на всіх чиновників і депутатів, які працювали з 22 лютого 2014 року до 20 травня 2019.
  • За даними опитування Фонду демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова, 33% українців серед першочергових реформ нового президента назвали люстрацію.
  • На початку липня під будівлею Конституційного суду в Києві відбувся мітинг проти можливого скасування закону «Про очищення влади», який забороняє чиновникам часів президентства Януковича обіймати державні посади строком до 10 років.