Допит речниці Зеленського: офіс президента повернув Генпрокуратурі запит щодо заяв Мендель без розгляду

Автор:
Олег Панфілович
Дата:

Офіс президента повернув Генеральній прокуратурі запит щодо публічних заяв прессекретаря Володимира Зеленського Юлії Мендель без розгляду. Про це повідомляє пресслужба відомства.

Там зазначили, що Генпрокуратура не мала законних підстав вимагати від ОП спростування чи підтвердження публічних заяв Мендель. «Порядок отримання документів закріплений у главі 15 КПК України «Тимчасовий доступ до речей і документів». При цьому стаття 159 КПК України встановлює, що такий тимчасовий доступ можливий виключно на підставі ухвали слідчого судді. У зв’язку з цим лист і запит, які надійшли до Офісу Президента, повернуто Генпрокуратурі без розгляду», — пояснили в ОП.

У президентській канцелярії додали, що підставою для спрямування запиту про витребування документів є розслідування слідчим кримінального провадження. Порядок розслідування провадження визначається лише кримінальним процесуальним законодавством. «Таким чином, для здійснення будь-яких дій (зокрема витребування документів) слідчий має керуватися конкретною нормою КПК України, а посилання на статтю 93 (збирання доказів) КПК України як на законну підставу для збору доказів є помилковим», — підкреслили у президентській канцелярії.

Про що йдеться?

6 червня в прямому ефірі телеканалу «1+1» у ток-шоу «Право на владу» Мендель заявила, що трапляються випадки, коли українські військові на Донбасі, відповідаючи на провокації терористів, стріляють по цивільних обʼєктах, внаслідок чого гинуть мирні жителі.

«Дуже часто наші військові піддаються на провокації. Коли стріляють з житлового будинку, школи, садка, будь-якого місця, де перебувають цивільні люди. І після цього починається обстріл цього будинку. Таким чином гинуть наші люди, українці. Власне, мова йшла про те, щоб не піддаватися на провокації», — сказала вона.

У ГПУ відзначили, що в Росії розслідують понад 230 кримінальних справ стосовно бійців ВСУ та добробатів, які брали участь в АТО й ООС, і вже заочно звинуватили близько 70 українських військовослужбовців за нібито обстріл обʼєктів цивільної інфраструктури. Українська сторона спростувала ці звинувачення і подала матеріали в офіс прокурора Міжнародного кримінального суду.

На цьому фоні заяви Мендель про обстріл бійцями ВСУ житлових будинків можуть використовуватися Росією в інформаційній війні проти України.

  • Раніше стало відомо, що Мендель 1 липня приходила на допит до Генеральної прокуратури, але відмовилася свідчити.
  • Після цього ГПУ направила запит в Офіс президента. Апарат ОП просять уточнити, висловлювалася Мендель як офіційна особа чи озвучила свою особисту позицію, і звідки в неї дані про те, що українські військовослужбовці «допускають обстріл цивільних обʼєктів на сході України».
  • Юлію Мендель намагалися допитати двічі — військова прокуратура викликала її на допит 26 або 27 червня. А в будівлю Адміністрації президента до неї приходив слідчий Генеральної прокуратури Юрій Ковальчук, щоб поговорити як зі свідком у справі. Мендель поговорила з ним, але відмовилася підписати протокол допиту після розмови, оскільки він відбувався без офіційного оголошення.