Верховна Рада планує розглянути проект закону про соціальний захист українських заручників. Щоб підтвердити свій статус заручника й оформити пільги, полоненим треба буде пройти процедуру. Вона залежить від місця, де їх утримують — в Україні чи в іншій державі. Про це theБабелю розповіли у секретаріаті першої заступниці голови парламенту, співавторки закону Ірини Геращенко.
Під час затримання або після нього родичі заручників, які перебувають на території ОРДЛО та в Криму, мають написати заяву про скоєння злочину за фактом взяття в заручники. Після повернення з полону на підставі документів кримінального провадження заручник в СБУ отримує довідку про свій статус. З цим документом за місцем реєстрації можна отримати посвідчення заручника, яке дає право на пільги.
Заручники, яких утримують в Росії, мають отримати рішення Європейського суду з прав людини про те, що їх ув’язнили з політичних мотивів. Але, як доводить практика, такі справи ЄСПЛ розглядає роками. З рішенням суду політв’язень може звернутися по компенсацію до місцевих органів соцзахисту.
Родичі полонених і правозахисники просять депутатів не підтримувати документ. Вони виступають проти законопроекту та називають його найгіршим з усіх наявних варіантів. Чому? Читайте у повній версії матеріалу на сайті theБабеля в розділі «Тексти».
- Кількість політичних в’язнів у Росії перевищила 230 осіб. За даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, загалом понад 80 громадян України утримуються в російських в’язницях за свої політичні погляди. Серед них, окрім Сенцова, є Станіслав Клих, Павло Гриб, Роман Сущенко, Кязім Аметов, Микола Карпʼюк та інші.
- Російська влада в окупованому Криму утримує в увʼязненні 86 осіб за політичними чи релігійними мотивами .Як повідомляє правозахисна група Crimean Human Rights Group, 60 з утримуваних — кримські татари.