Вікіпедія пішла на рішучі заходи проти прийняття директиви Євросоюзу про авторське право. Відразу чотири версії інтернет-енциклопедії — німецька, датська, чеська та словацька з 21 березня стали недоступні користувачам. Про це пише The Verge.
До такого виду протесту приєдналося ще кілька європейстких сайтів. Серед яких — Reddit, Twitch та PornHub.
Напередодні остаточного голосування за новий закон — 26 березня, низка європейських сайтів Вікіпедія протягом доби (21 березня) заблокували доступ і закликають користувачів звертатися до місцевого представника ЄС в знак протесту проти реформи.
Джон Вайцман, юридичний керівник асоціації Вікімедіа, підтримав рішення тимчасово закрити сайт, заявивши, що він сподівається, що це призведе до змін.
«Це найбільш радикальні методи, які ми можемо застосувати, щоб привернути увагу до чого-небудь», — цитує Вайцмана DW.
Він додав, що все ще сподівається на зміну реформ, оскільки вони можуть створити серйозні проблеми для Вікіпедії та інших некомерційних веб-сайтів.
Інші великі сайти, як-от Twitch і PornHub, розміщують банери протесту на своїх домашніх сторінках і в соціальних мережах.
Чому протестують?
Найбільше дискусій у реформі викликали статті 11 та 13. Перша має на меті надати видавцям та медіа можливість заробляти гроші, коли такі компанії, як Google, посилаються на їхні історії. Це так званий «податок на лінки».
13 стаття вимагає від інтернет-платформ, таких як YouTube чи Facebook, перед завантаженням блокувати неліцензований контент від користувачів, який захищений авторським правом.
Також винагороду повинні будуть отримувати власники прав або творці контенту, якщо їхні пісні або відеоролики поширюються через онлайн-портали. Це торкнеться в першу чергу YouTube.
Проти директиви виступили кілька десятків представників технологічного світу.
- Представники Ради ЄС, Єврокомісії, а також Європарламенту 13 лютого досягли угоди щодо реформи авторського права в Євросоюзі. Вона зокрема передбачає, що ЗМІ повинні отримувати винагороду, якщо їх матеріали повторно використовувалися агрегаторами або соціальними мережами, наприклад Google або Facebook.
- Інтернет-користувачі повинні отримати дозвіл фотографа, перш ніж публікувати його зображення, навіть якщо фотографії вже у вільному доступі в інтернеті. Таке рішення ухвалив у вівторок вищий суд Європейського союзу.