Окружний адмінсуд Києва не задовольнив клопотання уряду, але скасував з власної ініціативи тимчасову заборону Уляні Супрун виконувати повноваження міністра охорони здоровʼя.
Апеляцію Кабінету Міністрів суддя розглядав протягом трьох днів — з 11 лютого. 14 лютого він вийшов з нарадчої кімнати і оголосив рішення.
«В задоволені клопотань представників Кабінету міністрів про скасування заходів забезпечення позову відмовити. Скасувати з власної ініціативи заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 лютого 2019 року», — зачитав рішення суддя.
Ухвала набуває чинності негайно з моменту її проголошення.
Як відреагувала Супрун?
Адвокат Кабміну заявив, що буде оскаржувати рішення судді, який не одразу оголосив ухвалу і не задовольнив клопотання уряду.
«На початку засідання, зранку, нам зателефонувала секретар суду і повідомила, що суддя вийде о 12-й і проголосить рішення. Коли суддя вийшов, він змінив рішення і сказав, що вийшов не оголосити рішення, а встановити нові факти. Він фактично не міг цього робити. По суті суддя відмовив нашим клопотанням, але й скасував ухвалу суду. Ми подамо скаргу на дії судді», — сказав адвокат.
Уляна Супрун, на яку Кабмін, не дочекавшись ухвали суду, ще 13 лютого поклав обов’язки міністра охорони здоровʼя, повідомила, що вже вирішує нагальні проблеми міністерства.
«Зранку я вже почала підписувати документи, ліки відвозять в регіони і пацієнти можуть лікуватись за кордоном. Ми хочемо, щоб реформа продовжувалася. Дякую всім за підтримку. Ми не зупинимося, ми йдемо вперед. Ми робимо все на користь українського народу», — заявила в. о. глави МОЗ Уляна Супрун.
Що заявляв на суді Кабмін?
«Немає жодних правових підстав для застосування заходів забезпечення позову», — заявив представник Кабінету на засіданні 11 лютого і підкреслив, що Уляна Супрун має всі підстави виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я.
Міністр юстиції Павло Петренко вважає, що ухвалу суду про відсторонення Супрун було прийнято передчасно і помилково. Він розглядає позов нардепа Ігоря Мосійчука («Радикальна партія») як втручання в роботу державного органа представника іншої гілки влади.
«Уряд організовує велику масштабну програму медичної реформи. Ми вважаємо, що відбувається втручання в вищий орган виконавчої влади. Тільки уряд має право призначати і звільняти першого заступника міністра охорони здоров’я. Так само, як і покладати на нього виконання обов’язків міністра. І до того часу поки Верховна Рада не виконає вимогу Конституції, це прямий обов’язок уряду — забезпечувати безперебійну роботу міністерства», — заявив на суді міністр юстиції Павло Петренко.
- 5 лютого Окружний адміністративний суд Києва заборонив Уляні Супрун «вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень міністра охорони здоров’я України» до остаточного рішення суду за позовом нардепа Ігоря Мосійчука. Розгляд справи має відбутися 15 лютого.
- Пізніше Окружний адміністративний суд пояснив свою заборону тим, що Супрун має американське громадянство, хоча отримала український паспорт.
- Після цього Супрун заявила, що рішення суду блокує роботу міністерства і доставку життєво необхідних ліків і вакцин у регіони. Кабінет Міністрів подав клопотання про скасування рішення суду, який тимчасово усунув Уляну Супрун. Не дочекавшись ухвали суду, уряд поклав обовʼязки міністра охорони здоровʼя на Уляну Супрун.