Синод Російської православної церкви закликав інші помісні православні церкви не визнавати Православну церкву України, яку сформували на Обʼєднавчому соборі 15 грудня і предстоятелю якої Вселенський патріарх Варфоломій вручить Томос про автокефалію.
У журналах синоду РПЦ заявили про «антиканонічне і злочинне вторгнення Константинопольського патріархату на канонічну територію Української православної церкви» (Московського патріархату). Синод також вирішив закликати інші помісні православні церкви підтримати предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія та духовенство «у звʼязку з випробуваннями, які вони наразі переживають».
Синод РПЦ назвав «дискримінаційним» та висловив «глибоку стурбованість» через набуття чинності закону про перейменування церков, центр яких розташований у Росії. Саме згідно з ним громади УПЦ Московського патріархату зобовʼязані змінити свої назви і подати відповідні документи до органів влади. Російська православна церква заявила, що цей закон є «грубим порушенням принципу невтручання держави у внутрішні справи релігійних громад» і «вступає в суперечність із засадничими міжнародними документами про захист прав і свобод людини».
- Синод Російської православної церкви створив патріарші екзархати у Західній Європі та Південно-Східної Азії. А 15 жовтня Синод РПЦ припинив євхаристійне спілкування зі Вселенським патріархатом через автокефалію для української церкви.
- 15 грудня на Обʼєднавчому соборі Україна отримала Єдину помісну незалежну церкву. Її предстоятелем став представник УПЦ Київського патріархату Епіфаній. УПЦ Московського патріархату майже повним складом собор проігнорувала. Участь у ньому взяли тільки два її митрополити: Вінницький і Барський Симеон та Переяслав-Хмельницький і Вишневській Олександр (Драбинко).