Учені припустили, що час існував ще до Великого вибуху

Автор:
Ольга Матвєєва
Дата:
Учені припустили, що час існував ще до Великого вибуху

Pixabay

Учені переглянули загальну теорію відносності Ейнштейна і запропонували нову теорію, згідно з якою час існував ще до Великого вибуху. Загальній теорії відносності це ніяким чином не суперечить. Про це пише Science Alert.

Близько 90 років тому бельгійський астроном Жорж Леметр припустив, що зміни у зміщенні світла від далеких галактик означають, що Всесвіт розширюється. Якщо він стає більшим, значить, раніше він був меншим.

Існує ряд моделей, які фізики використовують для опису небуття порожнього простору. Загальна теорія відносності Ейнштейна одна з них. Вона описує гравітацію, яка відноситься до базової геометрії тканини Всесвіту.

Теорії, запропоновані Хокінгом і математиком Роджером Пенроузом, стверджують, що рішення загальних рівнянь теорії відносності в нескінченно обмеженому масштабі, як і всередині сингулярності, є неповними.

У повсякденних термінах часто кажуть, що фізика ламається від сингулярності, тому на ній не варто будувати будь-які припущення.

Але інші фізики стверджують, що є щось більше, ніж Великий вибух. Деякі припускають, що з іншого боку є дзеркальний всесвіт, де час рухається назад. Інші переконаны, що Всесвіт відновлюється.

Використовуючи трохи інший підхід, фізики Тім А. Кословський, Флавіо Меркати і Девід Слоан створили нову модель, вказавши, що порушення виникає через протиріччя у властивостях в конкретний момент часу, який визначається загальною теорією відносності.

Але теорія не передбачає, що Всесвіт у тому вигляді, в якому ми його спостерігаємо, в першу чергу обовʼязково досягає цієї точки.

Відступаючи від всієї проблеми сингулярності, дослідники переосмислили існуючу модель скорочення простору, відрізняючи карту самого простору-часу від «матеріалу» в ньому.

«Всі проблемні терміни виявляються нерелевантними щодо поведінки величин, що визначають зовнішній вигляд Всесвіту зсередини», — сказав Слоан, фізик з Оксфордського університету.

По суті це зводиться до опису Великого вибуху, в якому фізика залишається недоторканою як етап, на якому вона переорієнтується.

Замість сингулярності команда називає це Янус Пойнт — на честь римського бога з двома особами.

Відносні положення та масштаби речей, з яких складається Всесвіт, ефективно зливаються в двовимірний блін, коли ми перемотуємо час. Проходячи крізь Янус Поінт, цей млинець знову перевертає 3D, тільки задом наперед.

Важко сказати, що це означає у фізичному сенсі, але дослідники вважають, що це може мати глибокі наслідки для симетрії у фізиці елементарних частинок, можливо, навіть створюючи Всесвіт, що базується переважно на антиречовину.

Хоча ідеї перевернутого Всесвіту — старі, підхід до вирішення проблеми сингулярності у такий спосіб є новим.

«Ми не вводимо жодних нових принципів і не вносимо зміни в теорію відносності Ейнштейна, лише в її інтерпретацію щодо обʼєктів», — сказав Слоан.