На тлі зростаючої стурбованості з приводу питання з ринком нафти в Канаді в західних частинах країни почалися протести, де деякі демонстранти вдягнули жовті світловідбивальні жилети, натхненні французькими акціями. Про це пише The Guardian.
Як і їхні французькі колеги, протестувальники зосередили свою лють на федеральному податку на викиди вуглецю, але їх претензії також спрямовані проти зупинених трубопровідних проектів, тимчасових звільнень у нафтовому секторі та частково проти ліберальної політики уряду у сфері надання притулку.
Канада, четвертий за величиною експортер нафти в світі, дуже постраждала від недавнього падіння цін на нафту і брак трубопроводів для транспортування нафти на ринки.
Деякі компанії почали звільняти працівників — під час останнього обвалу нафтового ринку в 2014 році було втрачено не менше 40 тис. робочих місць.
У середу колона з більш ніж 1000 важких вантажівок в Альберті прокотилася по місту Ніск на знак підтримки постраждалого енергетичного сектора.
«Ми в гострій скруті. Багато людей з цієї галузі втратили свої будинки, втратили свої сімʼї», — сказав Чед Міллер, засновник Oilfield Dads, групи, яка допомогла організувати окремий мітинг з понад 1500 осіб у Grande Prairie на вихідних.
Тоді як світові ціни на сиру нафту зростали протягом минулого року, вартість канадської нафти залишалася низькою — через надмірну пропозицію. Уряд Альберти заявив, що розрив цін обходиться канадській економіці в $59 млн США (1,6 млрд гривень) на день втрачених доходів.
Цього тижня федеральний уряд оголосив про катапультування нафтогазових компаній, а премʼєр-міністр провінції Рейчел Нотлі розпочала серію заходів щодо стримування кризи, купуючи залізничні вагони для доставки нафти на ринки і замовляючи рідкісні зрізи у видобутку нафти, щоб приборкати надлишок.
Але для робітників у багатій ресурсами провінції ці кроки занадто незначні, занадто пізно.
«Багато людей розчаровані тим, що відбувається в їхній країні», — сказав Міллер.
Деякі на мітингу носили жовті жилети: стандартний захисний одяг для робітників на полях бітумінозних пісків провінції, — але також і символ французьких протестів, які почалися повстанням проти екологічного податку на пальне і перетворилися в рух проти істеблішменту, низьких доходів і податкової нерівності.
Канадські протестувальники також закликали покласти край податку на викиди вуглецю в своїй країні.
Одна група Facebook для протестувальників, Yellow Vests Canada, зібрала близько 90 тис. учасників з моменту її створення два тижні тому. Один з адміністраторів групи, Жозуе Сен-Сір, сказав, що більшість її членів із західної частини Канади. «Ми прагнемо, щоб нас почули, бо, очевидно, нас ніхто не слухає», — сказав він.
Обговорення у групі часто націлені на затвердження Канадою в цьому місяці нового пакту ООН, спрямованого на сприяння співробітництву з метою дотримання безпечної міграції між державами.
Угода не має обовʼязкової юридичної сили і не змінить міграційну політику Канади, але вона стало обʼєктом активної критики з боку країни.
- У столиці Великої Британії близько 60 протестувальників у жовтих жилетах перекрили Вестмінстерський міст, чим спровокували перебої в русі транспорту.
- Єгипетська влада негласно ввела обмеження на продаж жовтих світловідбивальних жилетів, побоюючись, що опозиція може спробувати скопіювати французьких демонстрантів під час річниці повстання в Єгипті в 2011 році, коли був повалений Хосні Мубарак.