Науковці змінили спосіб визначення кілограма. Тепер його мірятимуть електрикою

Автор:
Степан Смишляєв
Дата:
Науковці змінили спосіб визначення кілограма. Тепер його мірятимуть електрикою

Wikimedia / Greg L

Генеральна конференція з мір і ваги у Версалі (Франція) змінила визначення кілограма і вирішила, що тепер його будуть визначати за допомогою електричного струму, пише ВВС.

У чому проблема?

Більше ста років еталоном кілограма був циліндр із платиново-іридієвого сплаву висотою і діаметром 39 мм (Le Grand K), який зберігається у Міжнародному бюро мір і ваги у Франції. З нього зробили понад 80 копій, щоб використовувати в різних країнах.

Проте з часом почало зʼясовуватися, що маса копій за 100 років зросла в середньому на 50 мікрограмів — менше за вагу людської вії. Це не суттєво для повсякденного життя, проте для науки — принципово. «Це не прийнятно з наукового погляду. Тому, хоча Le Grand K на сьогодні підходить для своєї мети, через 100 років — уже не буде», — зазначає доктор Стюарт Девідсон.

Як тепер будуть вимірювати кілограм?

Вчені вирішили, що одиницю маси потрібно привʼязати до фундаментальних або атомних величин. Тому вони вирішили вимірювати вагу за допомогою «балансу Кіббла».

«Баланс Кіббла».

J. L. Lee / NIST

Умовно кажучи, це — ваги, але обʼєкт, який на них зважують, врівноважується електромагнітними силами. Сила тяжіння електромагніту залежить від кількості електричного струму, що проходить через його котушки. Таким чином кілограм буде визначатися кількістю струму.