НАТО вважатиме, що в Україні настав «сталий мир» тоді, коли Росія більше ніколи не намагатиметься захопити територію України.
Про це заявив генсекретар НАТО Марк Рютте на пресконференції після зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, передає кореспондентка «Бабеля».
«Найкоротша відповідь на ваше запитання — це такий мир, за якого Путін ніколи більше не спробує захопити хоч один квадратний кілометр України в майбутньому», — так відповів Рютте на питання журналістів. І додав, що це означатимє, що Україна потужна і готова до боротьби.
Відповідаючи на питання про те, що якщо США ведуть переговори з Росією, чи означає це, що вони не вважають її такою загрозливою, як вважає НАТО, Рютте відповів: «Я не впевнений, що це цілком справедлива оцінка позиції адміністрації США».
«Але дозвольте мені почати з іншого боку. Коли президент Трамп прийшов, війна розвивалася не в правильному напрямку. Ми бачили, як лінія фронту рухалася зі сходу на захід. А ми хочемо, щоб лінія фронту рухалася із заходу на схід. Цього не було. Росіяни рухалися, хоча й повільно. І ми знаємо, що багато людей загинули або отримали серйозні поранення через цю війну. Ми знаємо, що деякі міста були зруйновані, вся інфраструктура була зруйнована. Тож те, що президент Трамп прийшов і сказав, що хоче покласти кінець цій війні і встановити справедливий і тривалий мир, я вважаю похвальним», — зазначив генсек НАТО.
Рютте наголосив, що для НАТО зрозуміло, що Росія є довгостроковою загрозою — і не треба «бути наївними» щодо неї, навіть коли війна в Україні закінчиться.
На думку Рютте, важливо, щоб американці намагалися припинити війну, тісно співпрацюючи з українцями, а європейці, французи та британці висували дуже практичні пропозиції щодо наступних кроків.
«Альянс має функціонувати саме так. Працюючи разом, намагаючись досягти результатів, упевнившись, визнаючи, що це не лише європейський конфлікт, що тут залучені Китай, Північна Корея, Іран, які підтримують військові зусилля Росії. Це глобальна проблема», — наголосив він.
Рютте додав, що Китай уважно спостерігає за ситуацією, і якщо Росію зупинити, то він подумає, як діяти у своєму регіоні. Очевидно, що Рютте має на увазі територіальні претензії Китаю до Тайваню.
Миротворчі зусилля Трампа
11 березня в Джидді, Саудівська Аравія, пройшов черговий раунд перемовин між Україною та США. За його підсумками Україна погодилася на негайне тимчасове перемирʼя — в обмін Вашингтон вирішив відновити допомогу та обмін розвідданими. Володимир Зеленський заявив, що припинення вогню на 30 днів запрацює для всієї лінії фронту, якщо на це погодиться Росія.
18 березня Трамп поговорив з Путіним. Вони, зокрема, обговорили запропоноване Штатами 30-денне перемирʼя. Путін вимагав, щоб на цей період в Україні зупинили мобілізацію та переозброєння ЗСУ. Після розмови сторони повідомили, що Путін нібито підтримав ідею про взаємну відмову РФ і України від ударів по енергетичній інфраструктурі на 30 днів.
Уже 19 березня Трамп поговорив із Зеленським. Президент США поділився з українським лідером подробицями своєї розмови з Путіним. Зеленський заявив, що готовий підтримати припинення ударів по обʼєктах енергетичної та іншої цивільної інфраструктури.
Згодом США домовилися з Україною та Росією про заборону атак у Чорному морі. Однак російські офіційні особи заявили, що узгоджене припинення вогню на морі в Чорному морі залежить від послаблення санкцій, що суперечить заяві США.
Тим часом Росія продовжує масовані атаки на Україну, її цивільну інфраструктуру.