Генеральний секретар НАТО Марк Рютте вітає зусилля США зупинити війну між Росією та Україною, а також те, що Франція і Велика Британія шукають шляхів, як забезпечити тривалий мир.
Про це заявив генсек НАТО Марк Рютте на пресконференції напередодні початку саміту міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, передає кореспондентка «Бабеля».
«Я повністю підтримую зусилля, яких докладають США, щоб довести цю жахливу війну до справедливого і тривалого кінця, а також зусилля Великої Британії, Франції та інших країн, спрямовані на забезпечення тривалого миру, коли прийде час. Союзники по НАТО продовжують надавати підтримку Україні», — зазначив Рютте.
Водночас він каже, що найкращий спосіб закінчити війну — це щоб росіяни «пішли з України»:
«На жаль, цього не станеться. Тому добре, що американці розпочали цей процес. Хтось мав вивести ситуацію з глухого кута, і я завжди припускав, що якщо президентом [США] оберуть Дональда Трампа, він спробує це зробити», — зазначив Рютте. І додав, що повністю підтримує ці зусилля.
За його словами, НАТО має переконатися, що в Україні укладуть мирну угоду й організують постійне припинення вогню. Тоді росіяни зрозуміють, що вони більше не можуть напасти на Україну. Він також наголосив, що винні за воєнні злочині, скоєні в Україні, зокрема в Бучі, мають понести відповідальність.
Рютте додав, що під час засідання Ради Україна — НАТО, яке пройде 3 квітня, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга поінформує Альянс про своє бачення щодо досягнення миру, а також про поточну ситуацію в Україні.
Що передувало
11 березня в Джидді, Саудівська Аравія, пройшов черговий раунд перемовин між Україною та США. За його підсумками Україна погодилася на негайне тимчасове перемирʼя — в обмін Вашингтон вирішив відновити допомогу та обмін розвідданими. Володимир Зеленський заявив, що припинення вогню на 30 днів запрацює для всієї лінії фронту, якщо на це погодиться Росія.
18 березня Трамп поговорив з Путіним. Вони, зокрема, обговорили запропоноване Штатами 30-денне перемирʼя. Путін вимагав, щоб на цей період в Україні зупинили мобілізацію та переозброєння ЗСУ. Після розмови сторони повідомили, що Путін нібито підтримав ідею про взаємну відмову РФ і України від ударів по енергетичній інфраструктурі на 30 днів.
Уже 19 березня Трамп поговорив із Зеленським. Президент США поділився з українським лідером подробицями своєї розмови з Путіним. Зеленський заявив, що готовий підтримати припинення ударів по обʼєктах енергетичної та іншої цивільної інфраструктури.
Згодом США домовилися з Україною та Росією про заборону атак у Чорному морі. Однак російські офіційні особи заявили, що узгоджене припинення вогню на морі в Чорному морі залежить від послаблення санкцій, що суперечить заяві США.
Тим часом Росія продовжує масовані атаки на Україну, її цивільну й енергетичну інфраструктуру.