NYT: Улітку 2024 року Україна пошкодила Кримський міст ракетами ATACMS

Автор:
Олександра Опанасенко
Дата:

У 2024 році, у межах масштабної кампанії ударів по російських військових обʼєктах у Криму, Україна пошкодила Кримський міст американськими далекобійними ракетами ATACMS

Раніше про цю атаку не було відомо. Про використання Україною ATACMS офіційно заявили лише в листопаді 2024 року.
.

Про це йдеться в розслідуванні газети The New York Times про роль американців в українських операціях проти Росії.

У 2024 році США у відповідь на запит України надати підтримку для повернення до кордонів 1991 року запропонували у вигляді компромісу операцію Lunar Hail — «Місячний град». Метою кампанії було завдати ударів по російській інфраструктурі в Криму. Очікували, що це змусить Москву почати перекидати свої ресурси з півострова.

Із приблизно 100 цілей, обраних для ударів, найбажанішою для Києва був міст через Керченську протоку — Кримський міст. NYT пише, що президент України Володимир Зеленський був «одержимий» ідеєю його знищити. Адже Кримський міст — це один із символів російської анексії півострова.

Раніше удари по Кримському мосту були однією з червоних ліній для США. Однак цього разу Білий дім уповноважив військових і розвідників таємно працювати з українцями та британцями над планом атаки, яка мала зруйнувати міст. За планом, ракети ATACMS мали поцілити у вразливі місця споруди, а морські безпілотники — підірватися поруч з опорами мосту.

Однак під час підготовки операції Росія посилила захист опор. Тоді Україна запропонувала вдарити по мосту тільки з використанням ATACMS. Головнокомандувач Обʼєднаних збройних сил НАТО в Європі Крістофер Каволі та генерал-лейтенант Антоніо Агуто виступали проти цього, оскільки вважали, що одних ATACMS буде недостатньо для обвалу мосту. Вони закликали Київ дочекатися готовності безпілотників або скасувати удар.

Зрештою американці поступилися, і в середині серпня 2024 року ЗСУ вдарили ракетами ATACMS по мосту. Удар залишив кілька «вибоїн», які були швидко залатані, повідомив NYT неназваний американський посадовець.

«Іноді їм [українцям] потрібно спробувати і провалитися, щоб побачити, що ми праві», — зазначив американський посадовець про взаємодію з українцями.

У публікації газета не називає дату атаки. Але, можливо, йдеться про 16 серпня 2024 року. Тоді Міноборони Росії повідомило, що нібито збило 12 ракет ATACMS, які цілили по Кримському мосту. Однак про пошкодження мосту Росія публічно не повідомляла.

Якщо не брати до уваги епізод із Кримським мостом, операція «Місячний град» була успішною. Україні вдалося знищити або змусити перемістити з Криму російські військові кораблі, літаки, командні пункти, склади озброєнь і технічні засоби, аби уникнути ударів.

  • Кримський міст через Керченську протоку Росія почала будувати в лютому 2016 року, а ввела в експлуатацію в травні 2018 року. Спочатку відкрили автомобільну частину (15 травня 2018 року), потім залізничну (25 грудня 2019 року), а вантажну — в кінці червня 2020 року. РФ використовувала міст для перекидання в Крим військ та озброєння.
  • 8 жовтня 2022 року на Кримському мосту вибухнула вантажівка. Вибух обвалив частину прольотів і спричинив масштабну пожежу — горіли паливні цистерни потягу. Росія заявила про теракт, а її влада використала інцидент для виправдовування ракетних ударів по Україні.
  • 17 липня 2023 року міст атакували надводні дрони СБУ, внаслідок чого впав один з прольотів. 5 вересня росіяни встановили новий проліт замість знищеного.