У Британії трьох громадян Болгарії визнали винними у шпигунстві на користь Росії

Автор:
Олександра Опанасенко
Дата:

У Лондоні присяжні Центрального кримінального суду Англії визнали трьох громадян Болгарії — Ваню Габерову, Катрін Іванову і Тихомира Іванчева — винними у шпигунстві на користь Росії.

Про це пише The Guardian.

За даними слідства, фігуранти стежили в Європі за шеф-редактором The Insider Романом Доброхотовим і розслідувачем Христо Грозєвим.

Стеження організував колишній операційний директор платіжної компанії Wirecard Ян Марсалекйого

Наприкінці червня 2020 року німецький технологічний гігант Wirecard опинився в центрі фінансового скандалу через шахрайство приблизно на €2 мільярди. Головний підозрюваний — операційний директор компанії Ян Марсалек — зник. Влада Німеччини й Австрії оголосила його в міжнародний розшук. Крім фінансових махінацій, стало відомо про звʼязки Марсалека з російськими спецслужбами та приватними військовими компаніями в Африці та на Близькому Сході. Він часто літав до Росії за різними паспортами, зокрема і за дипломатичним, писали розслідувачі Bellingcat.
Навесні 2022 року журналісти зʼясували, що Марсалек живе на околиці Москви, де його приховує ФСБ. У нього є російський паспорт на імʼя Германа Баженова.
вважають керівником шпигунської групи. У 2021—2022 роках найняті ним люди шпигували за розслідувачами, організували пограбування квартири Грозєва й обговорювали можливе викрадення або вбивство журналістів.

Шпигунська група складалася щонайменше із шести людей. Присяжні визнали провину Вані Габерової, Катрін Іванової та Тихомира Іванчева. Ще троє обвинувачених раніше визнали провину в суді. Крім шпигунства, Іванову засудили за зберігання кількох підроблених паспортів. За обвинувальним висновком, усі учасники групи отримували за роботу гроші.

Зліва направо: Катрін Іванова, Тихомир Іванчев і Ваня Габерова.

The Guardian

Габеровій, Івановій та Іванчеву також закинули збір інформації про українських військових, які проходили навчання на американській військовій базі в Німеччині. Слідство каже, що фігуранти збирали номери військових і стежили за ними.

Судовий процес у справі про шпигунство на користь Росії розпочався в листопаді минулого року. За версією обвинувачення, група з пʼяти громадян Болгарії виконала шість шпигунських операцій на користь Росії на території Великої Британії та інших країн Європи із серпня 2020 року до лютого 2023-го.

  • Про затримання пʼятьох громадян Болгарії вперше офіційно стало відомо у вересні 2023 року.