На перемовинах у Саудівській Аравії Росія нібито попросила США вивести сили НАТО зі Східної Європи — щоб «нормалізувати відносини». Хоча американська делегація відкинула пропозицію, вона викликає занепокоєння через те, який політичний курс взяла нова адміністрація Білого дому.
Про це пише Financial Times.
Керівник апарату президента Румунії і радник з безпекових питань Крістіан Дьяконеску сказав, що залишається побоювання через те, на які поступки готовий піти президент США Дональд Трамп задля якоїсь домовленості з Росією.
На його думку, лідери Франції та Великої Британії зосередяться на цьому питанні під час майбутніх візитів до Вашингтону і переконуватимуть Трампа не йти на цей крок. Однак, як пише FT, східні країни НАТО серйозно занепокоєні через останні заяви адміністрації Трампа — від відмови від членства України в НАТО до обіцянки нормалізувати відносини з Росією.
Один з неназваних східноєвропейських посадовців зазначив, що вони не впевнені, чи почують їх у Білому домі. Побоюються, що так Росія хоче обдурити США в обмін на зрушення в питанні України.
Дьяконеску додав, що росіяни попросили американців відкликати гарантії безпеки, надані країнам, які вступили до НАТО після 1997 року
У 2020 році членом НАТО стала Північна Македонія, а в 2023 — Фінляндія. Останньою приєдналась Швеція — у березні 2024 року.
Британський The Economist і американський Financial Times 17 лютого написали, що серед європейських посадовців є побоювання, що Трамп погодиться вивести війська США з країн Балтії та, можливо, «далі на захід», як цього хоче Путін.
- США наразі мають понад 100 тисяч військовослужбовців у Європі. Їхня кількість зросла після початку повномасштабної війни Росії проти України.
- У Польщі запевнили, що США не скоротять чисельність військ на східному фланзі НАТО.