Комітет Ради з правоохоронної діяльності вдруге підтримав до повторного читання законопроєкт № 10242, який може обмежити свободу слова в Україні.
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
За його словами, в проєкті залишились норми, які можуть обмежити діяльність журналістів.
«Цього разу додали туди скасування «правок Лозового». Але не в правильній редакції», — додав нардеп.
Раніше Железняк казав, що закон хочуть проголосувати цього тижня, й додав, що разом з іншими депутатами блокує ухвалення закону, подавиш до нього 1 600 правок.
Що за законопроєкт № 10242 і чому його критикують
Цей документ пропонує впровадити кримінальну відповідальність за розголошення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів у період воєнного стану. Спершу пропонувалось максимальне покарання у вісім років вʼязниці, до другого читання його зменшили до пʼяти років.
У першому читанні законопроєкт проголосували 16 січня 2024 року, однак вже двічі документ не змогли проголосувати в другому читанні.
Проєкт викликав різку критику від медіа та громадських організацій. Вони вважають, що законопроєкт можуть використати як інструмент для переслідування журналістів.
В Інституті масової інформації кажуть, що попри скорочення терміну покарання у законопроєкті не враховано критичних зауважень щодо необхідності запровадження ефективних механізмів захисту для людей, які розголошують конфіденційну інформацію в інтересах суспільства, зокрема журналістів та викривачів корупції.
«Цей інструмент все ще може бути використаний для переслідування журналістів за некомфортні для представників органів влади розслідування», — йдеться в заяві ІМІ.
Які альтернативи пропонують
Ярослав Юрчишин як голова Комітету з питань свободи слова пропонує провести додаткові консультації з міжнародними партнерами та медійниками щодо того, як можна захистити персональні дані без наступу на права журналістів. І вже після цього розробити новий законопроєкт закону з відсилкою до захисту прав викривачів.
За словами Юрчишина, важлива позиція Національного агентства з питань запобігання корупції.
У законопроєкті № 10242 були також норми з конфіскації активів — у Раді щодо цього зареєстрували окремий законопроєкт № 12269, який, за словами Юрчишина, повністю розвʼязує цю проблему.