Перший у світі дерев’яний супутник 5 листопада полетів на орбіту Землі. Японські науковці за допомогою своєї розробки вивчатимуть, чи можна використовувати деревину в дослідженні Місяця та Марсу.
Про це повідомляє Reuters.
Сателіт LignoSat розробили Кіотський університет і будівельна компанія Sumitomo Forestry. Спершу він полетить до Міжнародної космічної станції (МКС) під час місії SpaceX, а пізніше вийде на орбіту на висоті приблизно 400 кілометрів над Землею.
LignoSat розміром з людську долоню, його назва латиною означає «дерево». Супутник покаже, чи можна використовувати дерево під час досліджень космосу. Команда японських експериментаторів вже має 50-річний план висадки дерев і заселення Місяця та Марсу.
«З деревиною — матеріалом, який можемо виробляти самі, ми зможемо зводити будинки, жити та працювати в космосі вічно», — каже один з авторів дослідження, вчений Кіотського університету Такао Доі.
У космосі деревина більш довговічна, ніж на Землі — поза нашою планетою немає води чи кисню, які призводили б до гниття чи загоряння матеріалу. Науковці кажуть, що такий супутник також мінімізує вплив на природу, коли термін його служби завершується.
Річ у тім, що виведені з експлуатації супутники мають повернутися в атмосферу Землі, щоб не перетворитися на космічне сміття. Металеві апарати при цьому продукують часточки оксиду алюмінію, а дерев’яні просто згорять і менше забруднять планету.
Після десятимісячних досліджень на МКС науковці виявили, що хонокі, японський різновид магнолії, найбільше підходить для космічних супутників. LignoSat виготовили без гвинтів і клею.
У межах місії LignoSat залишатиметься на орбіті протягом шести місяців, а спеціальні пристрої на МКС вимірюватимуть, як деревина витримує екстремальні умови космосу. Температура там коливається від -100 до +100 °C кожні 45 хвилин. Японський супутник також оцінюватиме, чи під силу деревині зменшити вплив космічного випромінювання на напівпровідники.
- У вересні 2024 стало відомо, що Європейське космічне агентство планує запустити супутник, щоб уважно простежити, як він розпадається під час свого повернення в атмосферу Землі.
- Науковці з Європи також готуються розгорнути космічну місію, яку розробили, щоб створювати штучні повні сонячні затемнення. Пара супутників будуть зʼєднані лазерами та датчиками світла — один зонд блокуватиме Сонце, яке видно з іншого корабля. Так створюватимуть ефект сонячних затемнень до шести годин.