МАГАТЕ закликає проявити «максимальну стриманість» на тлі подій у районі Курської АЕС

Автор:
Олександра Опанасенко
Дата:

Генеральний директор МАГАТЕ

Міжнародне агентство з атомної енергії.
Рафаель Гроссі через військову активність у Курській області Росії закликав до «максимальної стриманості».

Про це йдеться в заяві МАГАТЕ.

Курська АЕС — одна з трьох найбільших АЕС у Росії, розташована в місті Курчатов, приблизно за 70 км від кордону з Україною. Гроссі наголосив, що МАГАТЕ «стежить за ситуацією» у Курській області та нагадав про сім незамінних стовпів ядерної безпеки

Необхідність підтримувати фізичну цілісність усіх ядерних обʼєктів — реакторів, паливних басейнів, сховищ радіоактивних відходів.
Усі системи захисту та безпеки, а також обладнання мають бути повністю функціональними в будь-який час.
Персонал, залучений до експлуатації, повинен мати змогу виконувати свої відповідні обовʼязки з безпеки та охорони, а також мати змогу ухвалювати рішення без надмірного тиску.
Для всіх ядерних майданчиків мають забезпечити надійне електропостачання від мережі за межами майданчика.
Повинні існувати безперебійні логістичні ланцюжки постачання і транспортування до об’єктів та з них.
Повинні існувати ефективні системи радіаційного моніторингу на об’єкті та за його межами, а також заходи готовності й реагування на надзвичайні ситуації.
Має бути надійний зв’язок із регулятором та іншими залученими сторонами.
та наголосив на п’яти принципах
Не можна здійснювати жодних атак із боку ЗАЕС або проти неї, зокрема націлених на сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів, іншу критичну інфраструктуру або персонал.
ЗАЕС не повинна використовуватися як сховище або база для зберігання важкого озброєння, наприклад, реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем і боєприпасів, а також танків або військовослужбовців.
Не можна піддавати ризику електропостачання ЗАЕС.
Усі структури, системи та компоненти, необхідні для безпечної експлуатації ЗАЕС, мають бути захищені від нападів чи диверсій.
Не слід вживати жодних заходів, що підривають ці принципи.
, які, за його словами, допоможуть забезпечити ядерну безпеку.

Ці принципи встановили для окупованої росіянами Запорізької АЕС, але їх можуть застосувати до подій у Курській області РФ.

Що відбувається в Курській області РФ

Зранку 6 серпня російські телеграм-канали почали поширювати інформацію про сильні бої у Курській області Росії (межує із Сумщиною) та нібито великий наступ ЗСУ. Генштаб України не коментував свою причетність до цього.

Спочатку російське Міноборони запевняло, що противника витиснули, але згодом видалило згадку про це. Тим часом проросійські канали пишуть про втрату контролю над понад 10 населеними пунктами, зокрема і райцентром — містом Суджа. Також вони кажуть про втрату контролю над газовимірювальною станцією «Суджа» — єдиною станцією, через яку РФ здійснює транзит свого газу в Європу.

Станом на ранок 10 серпня у Брянській, Бєлгородській та Курській областях (межують з Украхною) ввели режим контртерористичної операції.