Президент підписав закон про застосування англійської мови. Що зміниться

Автор:
Ліза Бровко
Дата:

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 9432 про застосування англійської мови в Україні.

Про це свідчить картка проєкту закону.

Новий закон закріплює статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні, а також визначає перелік посадовців, які зобовʼязані володіти англійською мовою, серед яких голови місцевих державних адміністрацій, військовослужбовці офіцерського складу, прокурори, податківці, митники, керівники та викладачі закладів вищої освіти й наукових установ, очільників закладів охорони здоровʼя тощо.

Разом з цим закон унормовує особливості застосування англійської мови в роботі держорганів, органів місцевого самоврядування, підрозділів екстреної допомоги, під час перетину кордону, у сферах освіти, транспорту та охорони здоровʼя.

У пояснювальній записці законопроєкту його метою назвали підвищення конкурентоспроможності України, зростання її інвестиційної та туристичної привабливості, а ще створення умов для опанування англійської мови українцями.

  • 28 червня 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9432 про англійську мову, який ініціював президент Володимир Зеленський. Він викликав суспільний резонанс, оскільки передбачав збільшення частки фільмів мовою оригіналу і заміну дубляжу українськими субтитрами. На сайті президента створили петицію з вимогою зберегти український дубляж, яка набрала понад 29 тисяч голосів із 25 тисяч необхідних для розгляду.
  • 20 липня 2023 року Комітет вилучив із законопроєкту всі норми, які звузили б сферу застосування української мови на телебаченні та в кінопрокаті, зокрема про дубляж.
  • На початку червня цього року депутати підтримали правку № 336, яка передбачає відшкодування кінотеатрам витрат на показ фільмів англійською, не покриті з продажу квитків.