The Guardian: Глава Моссаду погрожував прокурорці МКС, аби суд відмовився від розслідування проти Ізраїлю

Автор:
Софія Телішевська
Дата:

Колишній глава служби зовнішньої розвідки Ізраїлю «Моссад» Йосі Коен під час перебування на посаді, ймовірно, погрожував тодішній головній прокурорці МКС Фату Бенсуді, щоб змусити її відмовитися від розслідування ймовірних воєнних злочинів Ізраїлю.

Про це йдеться у публікації британської газети The Guardian.

За даними джерел видання, контакти Коена з Бенсудою відбувалися в роки, які передували її рішенню 2021 року розпочати офіційне розслідування ймовірних воєнних злочинів і злочинів проти людяності на окупованих палестинських територіях.

Бенсуда вирішила розпочати попереднє розслідування ситуації у Палестині 2015 року. Тоді стояло завдання провести початкове оцінювання тверджень про злочини, скоєні окремими особами в секторі Гази, на Західному березі та у Східному Єрусалимі. The Guardian стверджує, що рішення Бенсуди викликало гнів Ізраїлю. Минулого тижня це розслідування досягло кульмінації, коли наступник Бенсуди Карім Хан оголосив, що домагається ордера на арешт премʼєр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу.

За словами ізраїльського високопосадовця, діяльність Коена була санкціонована на високому рівні і виправдана тим, що суд становив загрозу судового переслідування ізраїльських військовослужбовців.

Коен неодноразово телефонував Бенсуді й намагався зустрітися з нею, зазначили три джерела. За словами двох людей, ознайомлених із ситуацією, на якомусь етапі Бенсуда запитала Коена, як він дістав її номер телефону, на що той відповів: «Ти забула, чим я заробляю на життя?»

Спочатку глава Моссаду грав у «хорошого поліцейського», намагаючись зачарувати її, кажуть співрозмовники видання. Однак згодом тон спілкування Коена змінився і він почав використовувати низку тактик, зокрема, за словами одного з джерел, «погрози й маніпуляції».

Ізраїльське джерело, ознайомлене з ситуацією, повідомило, що метою Моссаду було скомпрометувати прокурорку або залучити її як людину, яка йтиме назустріч вимогам Ізраїлю. Ще одне джерело, ознайомлене з ситуацією, повідомило, що Коен діяв як «неофіційний посланець» Нетаньягу.

Газета пише, що Коен, який на той час був одним із найближчих союзників Нетаньягу і поступово перетворюється на самостійну політичну силу в Ізраїлі, особисто керував участю Моссаду в майже 10-річній кампанії країни з підриву роботи МКС у цьому напрямі.

За даними чотирьох джерел видання, Бенсуда проінформувала невелику групу високопосадовців МКС про спроби Коена вплинути на неї. Згідно з розповідями представників МКС, колишній глава Моссаду нібито сказав їй, що вона не хотіла б поставити під загрозу свою безпеку чи безпеку своєї сімʼї. Джерела порівняли його поведінку з «переслідуванням».

За словами двох джерел, безпосередньо ознайомлених із ситуацією, Моссад також виявив цікавість до членів сімʼї Бенсуди і дістав розшифрування таємних записів її чоловіка. Потім ізраїльські офіційні особи спробували використати цей матеріал для дискредитації прокурорки.

Представник канцелярії премʼєр-міністра Ізраїлю сказав у коментарі Guardian, що поставлені йому запитання «рясніють великою кількістю неправдивих і необґрунтованих звинувачень, покликаних завдати шкоди державі Ізраїль». Коен не відповів на прохання про коментарі. Бенсуда також відмовилася від коментарів.

  • Йосі Коен обіймав посаду глави Моссаду у 2016—2021 роках. Бенсуда була головною прокуроркою МКС із 2012 до 2021 року.
  • 20 травня 2024 року головний прокурор МКС Карім Хан висунув вимогу видати ордери на арешт Нетаньягу, Галанта і трьох лідерів ХАМАС: командира бойового крила ХАМАС Мохаммеда Дейфа, лідера політичного крила руху Ісмаїла Ханії, а також ватажка ХАМАС Яхʼї Сінвара. За словами прокурорки, члени ХАМАС планували і спровокували напад на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Серед їхніх злочинів називають убивства, тортури, зґвалтування, захоплення заручників та інші дії. Нетаньягу і Галант, на думку МКС, є відповідальними за воєнні злочини і злочини проти людства в секторі Гази щонайменше з 8 жовтня 2023 року.