Віцепремʼєр з питань євроінтеграції: Примусового повернення українців із ЄС не буде

Автор:
Софія Телішевська
Дата:

Україна не буде примусово повертати чоловіків призовного віку з-за кордону.

Про це в інтервʼю DW повідомила віцепремʼєр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, коментуючи питання про припинення надання консульських послуг за кордоном.

Вона запевнила, що надання своїх даних територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки не означає автоматичної мобілізації на фронт.

«Україна ухвалила закон про мобілізацію, і ми маємо розуміти, у якому обсязі ми можемо заміняти хлопців на фронті. Йдеться про потенціал мобілізації — облік та інформацію. І це першочергова мета нашого рішення», — заявила віцепремʼєр.

За її словами, у травні Україну відвідає єврокомісар з питань внутрішніх справ і міграції Ілва Йоганссон. Він обговорить з українською владою питання подальшого юридичного статусу українців за кордоном, адже чинний механізм тимчасового захисту в ЄС буде діяти до березня 2025 року.

«Тому обмежень і примусового повернення громадян України будь-якої статі чи віку в країну, яка воює, не буде. Але у питаннях війни немає приємних рішень, і давайте не забувати, що війна триває і ми маємо її виграти», — наголосила Стефанішина.

23 квітня Міністерство закордонних справ України тимчасово призупинило надання за кордоном дипломатичних послуг чоловікам, котрі за віком підпадають під дію закону про мобілізацію. Наступного дня уряд України оприлюднив правила, згідно з якими паспорти чоловікам призовного віку можуть оформлятися лише всередині України, а не в іноземних дипломатичних установах. Це означає, що чоловіки віком від 18 до 59 років, які проживають за кордоном, не зможуть продовжити паспорти, термін дії яких закінчується, або отримати нові.

В уряді кажуть, що доступ до консульських послуг отримають згодом тільки чоловіки з дійсними військово-обліковими документами, які оновили свої дані в ТЦК. Однак наразі механізму передання такої інформації для українців за кордоном ще не розробили.