Європейські посадовці обговорюють можливість створення «загальноконтинентального доповнення» до НАТО, яке б працювало разом з американськими гарантіями безпеки, але також могло б слугувати надійною альтернативою, якщо американські гарантії скасують.
Про це пише The Wаshington Post з посиланням на джерела.
Рішення почали приватно обговорювати після нещодавніх заяв експрезидента США Дональда Трампа — він заявив, що «заохочуватиме» росію атакувати будь-яку країну-члена НАТО, яка не виконує вказівки про витрати на оборону.
«Коли колишній і, можливо, майбутній лідер вільного світу каже, що він буде сидіти склавши руки і спостерігати, як росія нападе на союзників по НАТО, ми повинні переосмислити, як можуть виглядати зобовʼязання США щодо Європи і України», — сказав один з європейських посадовців.
Європейські чиновники у приватних розмовах кажуть, що «мають сподіватися на краще, але готуватися до гіршого». Найгірший сценарій передбачає припинення підтримки України і фактичний дозвіл президенту рф володимиру путіну дестабілізувати європейський регіон.
Обговорення альтернативного плану супроводжуються значними суперечками між союзниками. Франція і Німеччина не можуть домовитися про те, хто буде платити за це. А країни Східної Європи не повністю довіряють рішучості Західної Європи протистояти російським загрозам.
Посадовці розмірковують, як зафіксувати зобовʼязання США напередодні президентських виборів у листопаді. Високопоставлені американські політики кажуть, що в реальності вони можуть зробити не так багато для того, щоб обмежити зовнішньополітичні рішення майбутньої адміністрації США. Але деякі рішення, які вони обговорюють — наприклад, довгострокове зобовʼязання про надання військової допомоги Україні — можуть поставити Трампа у незручне політичне становище, якщо він повністю відмовиться від обіцянок США про безпекові гарантії.
Проте у коментарі журналістам посадовці наголошують: країни Європейського Союзу мають обʼєднатися і діяти незважаючи на те, хто стане наступним президентом США.