Нідерландські науковці вперше створили мозковий органоїд з тканини мозку плода. Він може відображати фіксований стан розвитку і залишатися живим понад шість місяців.
Результати цього відкриття описані в науковому журналі Cell, пише ScienceAlert.
Створений вченими органоїд розміром із рисове зернятко. У ньому немає думок, емоцій або свідомості — саме це відрізняє його від справжнього мозку, проте дослідники сподіваються, що він стане цінною моделлю для лікування захворювань і розладів мозку, особливо у дітей.
«Досі ми могли отримувати органоїди з більшості людських органів, але не з мозку — це справді захопливо, що тепер ми змогли подолати цю перешкоду», — каже дослідник органоїдів в Інституті Губрехта Ханс Клеверс.
Мозкову тканину плоду зазвичай отримують під час штучного переривання вагітності. Дозволи на її використання в наукових дослідженнях значно різняться в різних країнах: деякі країни повністю забороняють використовувати її через етичні причини, а інші, наприклад Нідерланди, дозволяють лише з дотриманням суворих обмежень.
Раніше вчені створювали органоїд лише зі стовбурових клітин. Але на відміну від клітинних органоїдів, які спонтанно дозрівають до кінцевої точки, органоїди, отримані з тканин, відображають природний фіксований стан розвитку, який можна підтримувати протягом тривалого часу.
Створений мозковий органоїд продовжував реагувати на деякі хімічні сигнали, як й звичайний мозок, і залишався живим понад шість місяців. Для порівняння, органоїди мозку, виготовлені зі стовбурових клітин, не можуть прожити більше ніж 80 днів. Дослідники також змогли генетично вплинути на органоїди так, щоб вони нагадували ракові пухлини, і випробували на них ліки.
Це дослідження допоможе краще зрозуміти, як мозок розвивається і регулює ідентичність клітин, і покаже, які помилки в розвитку мозку можуть призвести до різних захворювань.
- Раніше дослідники склали повну карту мозку мишей. Це допоможе краще вивчити мозок людини.