Найбільший у світі айсберг під назвою A23a вперше за понад 30 років почав дрейфувати.
Про це пише Reuters.
Антарктичний айсберг має площу 4 тисячі квадратних кілометрів (наприклад, площа Києва становить 839 квадратів). Він у 1986 році відірвався від шельфового льодовика Філхнера-Ронна в Західній Антарктиді, а потім застряг на дні моря Ведделла.
Тепер айсберг швидко рухається повз північний край Антарктичного півострова, чому сприяють сильні вітри та течії.
Науковці кажуть, що побачити такий великий айсберг у русі — це рідкість. Імовірно, він потрапить до Південного океану шляхом, відомим як «алея айсбергів», а потім застрягне на острові Південна Джорджія. Це може спричинити проблеми для дикої природи Антарктиди, адже мільйони тюленів, пінгвінів і морських птахів розмножуються і шукають їжу на острові. Айсберг може знищити таку можливість. Водночас A23a може продрейфувати далі на північ — у бік Південної Африки, і перешкоджати судноплавству.
Причиною того, що айсберг відірвався від дна, учені називають потоншення льоду, яке дало йому додаткову плавучість.
- Науковці виявили, що тепла вода проникає всередину льодовика Судного дня в Антарктиді та пришвидшує його танення. Якщо він розтане, це підніме рівень Світового океану більш ніж на пів метра та дестабілізує сусідні льодовики, а це своєю чергою може призвести до підвищення рівня Світового океану на три метри.
- Наразі Антарктиду оточує менше морського льоду, ніж будь-коли з кінця 1970-х, відколи почали використовувати супутники для його вимірювання.