Уряд наказав НАЗК відновити доступ до е-декларацій. Реєстр поновить роботу вже 30 жовтня
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Voevoda / Wikipedia
Уряд зобов’язав Національне агентство з питань запобігання корупції відновити роботу е-декларування на вимогу Ради нацбезпеки та оборони, що провела засідання через скасування антикорупційного законодавства Конституційним судом України. Реєстр повинен відновити роботу вже 30 жовтня.
Про це повідомив міністр кабінету міністрів Олег Немчінов у Telegram.
«Щойно на позачерговому засіданні уряду за участі президента України Володимира Зеленського на виконання рішення РНБО ухвалили розпорядження, яким зобовʼязали НАЗК невідкладно відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників і забезпечити механізм їх спецперевірки!» — написав урядовець.
Згодом прем’єр Денис Шмигаль уточнив, що реєстр декларацій поновить роботу вже 30 жовтня.
Він додав, що Кабмін ухвалив розпорядження «Деякі питання діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції», яке дасть змогу розблокувати діяльність НАЗК.
Згідно з документом, агентство має забезпечити відкритий цілодобовий доступ на своєму офіційному веб-сайті до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб. Також НАЗК має поновити проведення спеціальних перевірок відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції».
Державні органи, органи місцевого самоврядування мають забезпечити доступ Нацагентства до інформаційно-телекомунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, зокрема тих, що містять інформацію з обмеженим доступом. Також вони мають надавати інформацію, зокрема з обмеженим доступом, за письмовими запитами НАЗК.
Рішення Конституційного суду, на думку представника України в Євросоюзі Миколи Точицького, може призвести до призупинення безвізового режиму.
Проте, як зазначила віцепремʼєр з питань Євроінтеграції Ольга Стефанішина, рішення Конституційного суду на безвіз не вплине, оскільки в Євросоюзі розділяють позицію суду та держави, а президент і уряд вживуть заходів, щоб владнати ситуацію.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість з яких — з «Опозиційної платформи — За життя».
- Президент Володимир Зеленський згодом заявив, що ініціює закон, щоб повернути покарання за недостовірне декларування.
- НАЗК заявило, що судді КСУ ухвалили рішення у власних інтересах. Згодом стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників. Судді незабаром поскаржилися Зеленському на нібито тиск з боку антикорупційних органів. За рішенням суду НАЗК закрило реєстр декларацій — він перестав працювати 28 жовтня.
- 29 жовтня в НАЗК заявили, що рішення суду блокує оголошення переможців місцевих виборів. Через ухвалені КС рішення президент Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради нацбезпеки та оборони.