США припинили договір з Гонконгом про екстрадицію та пільги. Усе через обмеження автономії міста китайським урядом
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Billy H.C. Kwok / Getty Images
США припинили дію договору про екстрадицію з напівавтономним Гонконгом через ухвалення Китаєм нового закону про національну безпеку, що дає спецслужбам повноваження діяти в місті та затримувати активістів, які закликають до протестів за незалежність.
Про це заявив держсекретар США Майкл Помпео у Twitter.
«Комуністична партія Китаю вирішила придушити свободи та автономію населення Гонконгу. Через дії КПК ми припиняємо три наші двосторонні угоди з цією територією», — написав він.
Як зазначає CNN, відтепер Вашингтон не видаватиме Гонконгу злочинців-втікачів і не переводитиме до міста засуджених. Також США скасовують економічні пільги.
США — остання країна, яка припинила екстрадицію з Гонконгом.
Раніше це зробили Велика Британія, Канада, Австралія та Німеччина, які виступили з критикою нового закону, що обмежує права і свободи гонконгців усупереч домовленості про виключення міста з числа британських колоній та передачу під владу Пекіну в 1997 році.
Після виходу зі складу Британії Гонконг користувався особливими торговими пільгами від США, які були обумовлені широкою автономією цього фінансового центру Азії.
У червні Китай ухвалив закон про національну безпеку, націлений на гонконгських активістів — їх за спрощеною процедурою каратимуть за заклики до незалежності, які Компартія вважає тероризмом і змовою з іноземними урядами.
Найвищий ступінь покарання за новим законом — довічне ув’язнення. Китай уже затримав кількох осіб, зокрема власника опозиційного видання.
- 30 червня парламент Китаю ухвалив закон про посилення спецслужб у Гонконгу. «Закон про національну безпеку» розцінюють як відповідь на торішні протести, що спалахнули після спроби Китаю узаконити екстрадицію підозрюваних у політичних злочинах з міста на материк. Новий закон декларує посилення боротьби з сепаратизмом, тероризмом і змовами за участі іноземних урядів.
- Сенат США схвалив санкції проти Китаю за «підрив незалежності» Гонконгу. Тайвань заявив про готовність допомагати гонконгцям, які зазнали переслідувань, а Велика Британія надаватиме їм притулок. Допомогу жителям Гонконгу пообіцяла й Австралія. Китай у відповідь заявив, що надання притулку гонконгцям — це порушення міжнародного права.
- Велика Британія розірвала угоду про екстрадицію з Гонконгом. Її відновлять, коли пересвідчаться, що Китай не зловживатиме нею для політичних переслідувань — Лондон розглядає новий закон про нацбезпеку як порушення гарантій прав і свобод мешканців напівавтономного міста.