Росія успішно пристосувалася до санкцій та виробляє більше ракет, аніж до війни. У нагоді стали контрабандисти, але з усім, на щастя, вони не справляються — переказ тексту NYT (Оновлено)

Автор:
Олександр М’ясищев
Редактор:
Дмитро Раєвський
Дата:
Росія успішно пристосувалася до санкцій та виробляє більше ракет, аніж до війни. У нагоді стали контрабандисти, але з усім, на щастя, вони не справляються — переказ тексту NYT (Оновлено)

Залишки російських ракет.

Getty Images / «Бабель»

За півтора року повномасштабної війни росіяни навчились долати санкції Заходу і не зупиняти виробництво ракет. Мікросхеми для них вони завозять буквально в рюкзаках. У результаті виробництво ракет перевищило довоєнний рівень, а боєприпасів у росії виробляють у сім разів більше, ніж усі країни Заходу разом. «Бабель» коротко переказує текст The New York Times про те, як саме і через які країни росіяни обходять санкції, і чому цього поки недостатньо, щоб створити великі запаси ракет.

Санкції болюче вдарили по виробництву ракет та іншої зброї в лютому — серпні 2022 року. Це підтвердили NYT американські високопосадовці. За їхніми словами, санкції та експортний контроль

Товари, що підпадають під це обмеження, можна експортувати зі США тільки після офіційного дозволу (за ліцензією). Експортні ліцензії видає Бюро індустрії та безпеки при Міністерстві торгівлі. Зокрема, у заявці на отримання ліцензії треба надавати дані про товар і кінцевого отримувача (імʼя, місцерозташування і тип бізнесу).
утримують інші країни від того, щоб постачати росії мікросхеми та будь-які військові компоненти. Наприклад, двигуни для танків чи гелікоптерів.

Утім, уже до кінця 2022 року росія зуміла подолати санкції, обійти експортний контроль і почати нарощувати виробництво. За рік війни росіяни частково перелаштували економіку на потреби армії, а високі ціни на енергоносії дозволили купувати більше компонентів.

Для ракет росіянам передовсім потрібні мікросхеми. Щоб обійти експортний контроль США і вивезти звідти потрібні чипи, росія залучає велику мережу контрабандистів. Вони перевозять компоненти у треті країни, зокрема у Вірменію та Туреччину, а звідти ― у росію. Відомо й про спроби росіян постачати чипи через Кіпр, Латвію і Таджикистан.

Керують контрабандистами російські Міністерство оборони та розвідка. Обходити санкції таким чином доволі легко ― чипи для кількасот ракет помістяться в кілька рюкзаків, пояснює експерт з міжнародної безпеки та голова Silverado Policy Accelerator

Американський аналітичний центр, заснований у 2021 році. Досліджує і напрацьовує «нові рішення» у сферах торгової, промислової, економічної, екологічної та кібернетичної безпеки.
Дмитро Альпертович.

У результаті виробництво високоточної зброї не тільки відновилося, але й перевищило довоєнні масштаби. Це стосується не тільки ракет. Зараз росія виробляє 200 танків на рік ― це вдвічі більше, ніж до вторгнення. Також рф збирається подвоїти виробництво снарядів ― до 2 мільйонів на рік. Загалом росія виробляє у сім разів більше боєприпасів, ніж весь Захід, підрахував секретар Міноборони Естонії Кусті Салм. Секрет простий ― виробництво набагато дешевше, проте й якість гірша.

Перекрити або попередити контрабанду електроніки важко, тому Захід робить ставку на посилення української ППО. Росія використовує не найтехнологічніші чипи, їх важче відстежувати. До того ж це мікросхеми подвійного призначення, які можна законно купити й використовувати в іншій техніці. Хтось у третій країні може придбати чипи, а звідти їх уже везуть до рф.

«Є багато країн, які можуть законно продавати комусь мікросхеми для комерційних цілей. Проблема в тому, що вони потім опиняються в росії», ― пояснює секретар Міністерства торгівлі США з питань експортного контролю Метью Аксельрод.

США і ЄС разом з банками намагаються створити систему, яка буде відстежувати такі схеми. Наразі американські банки попередили уряд США про 400 підозрілих транзакцій. Третину з них Міністерство торгівлі США долучило до розслідувань. Підозри вже видали щонайменше трьом російським контрабандистам.

Однак успішної контрабанди чипів замало, щоб задовольнити всі потреби російської армії ― росія банально не встигає поновлювати запаси снарядів і техніки, які витрачає на війні. Навіть якщо росіяни вироблятимуть 2 мільйони снарядів на рік, за цей час вони використають 10 мільйонів. Також є дефіцит ракетного палива та вибухівки, бо провезти їх контрабандою значно важче за чипи.

Оновлено: Після виходу матеріалу спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону спростував повідомлення NYT про нарощування виробництва ракет рф.

«Ракети виготовляються, але обсяги ― невідомо, чи зможуть вони наростити [виробництво] ракет і повернутися до такої кількості, як рік тому. Про те, що вони нарощуються, ― я не маю такої інформації», ― заявив Ігнат і додав, що наразі в росіян приблизно 600 ракет. Також рф і близько не може повернутися до довоєнних запасів ракет, заявив в ефірі телемарафону представник Головного управління розвідки Андрій Юсов.

Навіть якщо росія перевезе в рюкзаках усі мікросхеми світу, «Бабель» надалі писатиме про її злочини, а ЗСУ переможуть. Підтримайте нас: 🔸 у гривні, 🔸 у криптовалюті, 🔸 Patreon, 🔸 PayPal: [email protected]