Картелі Південної Америки торгують кокаїном із запасів і прокладають нові маршрути контрабанди
Обмеження, повʼязані з пандемією коронавірусу, по-різному вплинули на вирощування листя коки і переробку їх на кокаїн у країнах Південної Америки. Наприклад, у Перу, де виробляється близько 20 відсотків світового кокаїну, робота на плантаціях коки практично зупинилася. «Те, чого майже чотири роки не могло досягти агентство з контролю за наркотиками, коронавірус зробив за кілька тижнів», — говорить Педро Яранга, перуанський аналітик з безпеки.
У Болівії, яка виробляє приблизно десяту частину кокаїну в світі, ситуація протилежна. «COVID-19 обмежує здатність державних органів контролювати вирощування кущів коки, що може призвести до збільшення виробництва кокаїну», — йдеться в доповіді Управління ООН з наркотиків і злочинності від 7 травня.
У Колумбії, де виробляється 70 відсотків світового кокаїну, картина більш неоднозначна. Поліція відзвітувала, що з моменту запровадження загальнонаціонального карантину 25 березня знищила майже дві тисячі гектарів плантацій коки. У Кататумбо, північно-східному регіоні неподалік від венесуельського кордону, зазвичай виробляється близько 84 тонн чистого кокаїну на рік. Тепер же, за словами місцевого журналіста Джованні Мехія Кантора, «бізнес тут практично паралізований».
Проте один з найбільших картелів країни, «Клан затоки», не постраждав від обмежень і дій поліції. Він торгує запасами, зробленими до пандемії, і поступово поповнює їх за рахунок невеликих плантацій, зосереджених на північному заході Колумбії, в районі затоки Ураба. «Запаси були завжди, це дуже організована мережа. Це спосіб контролювати все, особливо ціну. Кокаїн ховають на пляжах неподалік від кордону з Панамою, на бананових плантаціях, у джунглях. Схованки всюди», — розповів журналістам OCCRP один з членів картелю.
Що ж до експорту кокаїну, то картелі успішно пристосувалися до нових умов. У першу чергу, це стосується поставок північним маршрутом — до США. Контрабандистам довелося відмовитися від швидкісних катерів, підводних човнів і рибальських шхун. Натомість колумбійський «Клан затоки» відновив старі, більш повільні маршрути — каравани з десятка носильників з рюкзаками або на невеликих човнах вздовж берега. Журналісти OCCRP простежили близько шести нових або відновлених маршрутів контрабанди кокаїну через Панаму.
Потім кокаїн потрапляє в Мексику, а звідти — до США. За даними американського Управління боротьби з наркотиками, кількість вилученого кокаїну на мексиканському кордоні зросла, незважаючи на обмеження. При цьому поставки стали рідшими, але партії — більшими. Крім того, місцеві картелі використовують кризу від пандемії, щоб «налагодити звʼязки з громадськістю». Вони роздають їжу і предмети першої необхідності в бідних районах. І таким чином «купують» лояльність і залучають прихильників.
Експорт на інший найбільший у світі ринок кокаїну, Європу, постраждав ще менше. На відміну від США, кокаїн у Європу зазвичай перевозять повітрям або морем разом з легальними вантажами, наприклад, з квітами або бананами. У Колумбії на експорт бананів не накладаються обмеження, чиновники продовжують брати хабарі, тому кокаїн продовжують постачати цим ланцюжком. Крім цього, як і раніше, працюють маршрути постачання кокаїну з Південної Америки в Європу через Еквадор, Бразилію, Парагвай та Аргентину.
В європейських портах, особливо в Іспанії, затримують рекордні партії кокаїну, проте потік поставок не зменшується
В європейських портах стали все частіше затримувати великі партії кокаїну. Особливо це стосується Іспанії. Тільки протягом березня і квітня поліція вилучила понад 14 тонн кокаїну, що в шість разів більше порівняно з відповідним періодом минулого року. Іспанські правоохоронці «вражені такими шаленими темпами» і припускають, що картелі розраховували на менш ретельну перевірку в портах через пандемію.
З іншого боку, різко впали морські постачання кокаїну в Італію, незважаючи на те, що місцеві мафіозні угрупування домінують у торгівлі кокаїном в Європі. За даними італійського Управління боротьби з наркотиками, кількість вилучених партій скоротилася на 80 відсотків порівняно з минулим роком. Утім, італійська кокаїнова мафія успішно діє в Іспанії. І звідти розвозить товар по всій Європі на вантажівках з фруктами або соєвим борошном, яке за зовнішнім виглядом нагадує кокаїн.
Великі партії в контейнерах з легальними товарами, як і раніше, надходять в Нідерланди, Бельгію та інші європейські порти. За словами начальника поліції Роттердама, лише за кілька тижнів заарештували понад 40 людей, які «розвантажували» кокаїн у порту.
Незважаючи на велику кількість вилучених партій, у європейських дилерів немає перебоїв з поставками. Однак гуртова ціна кокаїну зросла з 25—27 до 35—37 тисяч євро за кілограм.
Вуличні кокаїнові дилери підвищують ціну за «доставку додому», процвітає торгівля в даркнеті
Попри те що вуличним дилерам не бракує продукту, вони підвищили ціну на 20—30 відсотків. А ще частіше стали розбавляти кокаїн дешевими речовинами. Можливо, підвищення ціни повʼязане з тим, що через карантин їм довелося міняти звичні схеми торгівлі.
Дилери і постійні споживачі кокаїну в Римі розповіли журналістам OCCRP, що після обмежень через пандемію довелося кілька тижнів перелаштовуватись на нові методи. Зрештою замкнені у домівках клієнти стали отримувати кокаїн під виглядом доставки їжі або інших курʼєрських служб.
Також різко зросла торгівля кокаїном через даркнет. За словами глави антимафіозного департаменту фінансової поліції Італії Марко Соррентіно, ціни на кокаїн в інтернеті також зросли приблизно на 30 відсотків. Проте на великі партії надаються спеціальні «коронавірусні» знижки. Точно визначити, де перебувають продавці, неможливо, проте більшість з них пропонує купити «чистісінький колумбійський кокаїн» в Нідерландах, Великій Британії і Німеччині.
Також, як і до кризи, кокаїн становить приблизно 15 відсотків продажу наркотиків у даркнеті. Лідирує, як і раніше, марихуана, частка якої — чверть онлайн-ринку.
Усе це, на думку Соррентіно, говорить про те, що кокаїновий бізнес продовжує процвітати, незважаючи на глобальну економічну кризу. «Найбільше нас турбує, що законослухняні бізнесмени змушені будуть приймати допомогу від мафії, щоб не розоритися».