Майже три тисячі студентів-медиків відмовились здавати іспит IFOM. МОЗ говорить про відрахування — студенти йдуть у суд

Автор:
Юліана Скібіцька
Дата:
Майже три тисячі студентів-медиків відмовились здавати іспит IFOM. МОЗ говорить про відрахування — студенти йдуть у суд

Артем Марков / Дар'я Светлова / «Бабель»

Міністерство охорони здоровʼя розповіло про результати іспиту IFOM, який пишуть студенти-медики третього курсу. З 12 тисяч не прийшли на складання майже три тисячі людей. Проти IFOM виступали студенти — вони заявили, що в українських вишах немає достатньої освітньої бази для підготовки. МОЗ обіцяв відрахувати тих, хто не складе іспит, а студенти готують позови проти відомства. theБабель уже розповідав про цей конфлікт — пояснюємо, що відбувається зараз.

IFOM — це американський іспит, який МОЗ запропонувало проводити разом з «Кроком». Цей іспит складають, починаючи з третього курсу, він оцінює компетентність майбутніх медиків. Проте в МОЗ були незадоволені «Кроком» — як пояснювала радниця міністра охорони здоровʼя Інна Совсун, його не складали лише 3% студентів — отже «Крок» не давав обʼєктивної оцінки знань. Запровадження IFOM — це частина глобальної реформи медицини, яка покликана, в тому числі, поліпшити якість медосвіти в Україні. Так, у МОЗ підвищили пороговий бал зовнішнього незалежного тестування до 150, додали IFOM та іспит з англійської мови. У 2017 році IFOM складали добровільно студенти-шестикурсники, але вже цього року він обовʼязковий — іспит писали третьокурсники з 1 до 3 липня. Для українських студентів програма українською мовою (але в майбутньому IFOM буде тільки англійською).

Лише 30% відповідей були правильними — МОЗ такі цифри вважає успішними. У відомстві кажуть, що ці результати значно кращі, ніж показники моніторингового дослідження, яке відбулося 4 червня цього року. Тоді в ньому взяло участь близько семи тисяч студентів, позитивний результат отримали лише 27% учасників. У МОЗ стверджують, що запровадження іспиту цілком змінить систему медичної освіти — зокрема, тепер буде неможливий продаж дипломів.

Студенти, які не складали IFOM, планують судитися з МОЗ. «Зараз ми чекаємо більш конкретної інформації від МОЗ, а не ту, що отримали на брифінгу. Досі неясно, які були критерії оцінки іспиту. У планах — розірвати МОЗ», — говорить theБабелю один із противників екзамену Денис Іванченко. У МОЗ зазначають, що найнижчі результати — в університетів, які бойкотували іспит. Юрист Олександр Гуміров, який допомагає студентам-протестувальникам, розповів, що є кілька позовів проти МОЗ і Кабміну — проте їх досі не зареєстрували.

Теоретично, тих, хто не здав іспит — відрахують. У МОЗ попереджали, що перескласти IFOM можна у серпні, але вже за свої гроші — це буде коштувати 150 доларів. Тих, хто не зʼявився або не набрав потрібну кількість балів, відрахують. Гуміров упевнений, що це незаконно. «Юридично у МОЗ немає такого права, тому що іспит не був внесений в індивідуальний навчальний план. Але зараз усі студенти, хто не склав, перебувають у підвішеному стані. Ми чекаємо, що буде з нашими позовами», — говорить він. МОЗ створює комісію, яка буде розслідувати порушення і аналізувати результати порогу «склав» або "не склав».