Новий член наглядової ради «Укроборонпрому» Айварас Абромавичус розповідає про аудит, нових топменеджерів концерну та боротьбу з корупцією — бліцінтервʼю

Автор:
Марія Ульяновська
Дата:
Новий член наглядової ради «Укроборонпрому» Айварас Абромавичус розповідає про аудит, нових топменеджерів концерну та боротьбу з корупцією — бліцінтервʼю

Фото надане прес-службою Айвараса Абромавичюса

У лютому 2019-го, під час передвиборчої кампанії, тоді ще кандидат у президенти Володимир Зеленський звинуватив владу в тому, що вона «заробляє на крові». Так він відреагував на розслідування Bihus.info про корупцію в держконцерні «Укроборонпром». Після перемоги Зеленського на виборах заступник глави Адміністрації президента Руслан Рябошапка пообіцяв, що винних покарають, а концерн реформують. 12 червня президент призначив до наглядової ради «Укроборонпрому» ексміністра економрозвитку Айвараса Абромавичуса. Кореспондентка theБабеля Марія Ульяновська розпитала Абромавичуса, які завдання перед ним стоять, коли закінчиться аудит концерну та як підбирають його нове керівництво.

Ніхто не очікував, що вас призначать у наглядову раду «Укроборонпрому». Чому обрали саме вас?

Ще в уряді [премʼєр-міністра Арсенія Яценюка] я був архітектором і двигуном реформи управління держпідприємств. Пізніше, вже в приватному секторі, створив Українську академію корпоративного управління. Мені цікаво все, що повʼязане зі складними трансформаціями держкомпаній.

Які завдання вам поставив Володимир Зеленський?

Колишній президент програв вибори частково через скандали в «Укроборонпромі». Завдання від президента Зеленського дуже конкретне: щоб схоже не повторилося. Для цього потрібно, по-перше, створити професійну наглядову раду, яка би підтримувала менеджмент. По-друге, необхідно міняти кадри і в концерні, і в дочірніх підприємствах. Третє — запустити фінансовий аудит, на який уряд виділив 32 мільйони гривень. Нам потрібен приблизно місяць, щоб визначити компанію-аудитора, і потім ще шість місяців на повний фінансовий аудит 2018 року. І четверте — після цих базових змін ми повинні прийти до аудиту стратегії підприємства. Фінансовий аудит — це про минуле, а стратегічний — про те, що потрібно робити далі.

Після розслідувань про корупцію в «Укроборонпромі» пропонували просто його ліквідувати. За результатами останнього аудиту, майже половина підприємств концерну — неефективні. Ви не думаєте, що ліквідація — правильний сценарій?

Люди, які лобіюють ліквідацію, у більшості випадків причетні до проблем, які спливли в «Укроборонпромі». Таким чином вони просто хочуть пустити кінці у воду.

Хто ці люди?

У деяких політиків з минулої влади, які мали стосунок до військово-промислового комплексу, був великий конфлікт інтересів. Зрештою він переріс у корупційні схеми.

Гладковському-старшому вдасться уникнути відповідальності?

Він уже поніс політичну відповідальність. Але якщо підозри підтвердяться, то цього замало. Повинно бути більш жорстке покарання.

Павло Букін як і раніше очолює «Укроборонпром». Як бути із ним?

Мене призначили лише тиждень тому. У нас буде серйозна зміна кадрового складу, включаючи топменеджмент. Дайте трохи часу. Це відбудеться в найближчі тижні.

Ви говорили, що керівників держпідприємств потрібно міняти на людей із позитивним досвідом із приватного сектора. Хто ці люди і де ви будете їх шукати?

Таких людей потрібні десятки. Зараз я проводжу співбесіди й охочих багато — людей із приватного сектора з конкретними досягненнями. Люди вже не сахаються від держсектора — є позитивні приклади в нафтогазовій галузі, транспортній.

Я правильно розумію: ви хочете поміняти керівництво всіх підприємств, які входять у концерн ?

У деяких підприємствах кадрові зміни відбулися нещодавно — потрібно оцінити їхню ефективність. Але оновлення будуть серйозні. Нам потрібні хороші управлінці складними процесами.

Як ви плануєте мінімізувати корупційні ризики в «Укроборонпромі»? Чи збираєтеся ви приватизувати компанії, які входять у концерн, хоча б частково?

У США всі замовлення в оборонній сфері виконують приватні компанії. І хоча Америка воює десятки років, лише 10—15% усіх замовлень потрапляють під гриф «секретно». У нас — близько 80%. Потрібно йти в напрямку міжнародних принципів — компанією потрібно керувати не як особливою оборонною структурою, а як звичайним складним бізнесом. Якісь підприємства, може, і треба приватизувати, але мій пріоритет — спільні проєкти з успішними світовими компаніями. Україна в останні роки мала багато таких можливостей, але їх втратили.

Тим не менш, як уникнути корупції та непрозорих схем?

Треба йти шляхом централізації. На рівні концерну потрібно забезпечити все, що стосується закупівель, продажів, у тому числі на експортних ринках, юридичну підтримку, фінансову службу та службу безпеки. Компанія повинна працювати як одне ціле.

Назвіть три пріоритети розвитку «Укроборонпрому».

Перш за все, потрібно нарощувати експорт того, що в нас уже є. Друге — зробити спільні підприємства з нашими іноземними партнерами за різними напрямами в Україні. Третє — розробка та поставка сучасного озброєння нашим військовим.