Соратники Смешка, яких не назвали
На зʼїзді оприлюднили прізвища лише тих, хто увійшов до першої десятки. Весь список складається зі ста осіб. Його поки не оприлюднюють. За словами учасників зʼїзду, у ньому можуть зʼявитися двічі віцепремʼєр з питань гуманітарної політики Володимир Семиноженко, ексзаступник міністра економіки Михайло Поживанов, депутат від БПП Вадим Денисенко. Усі вони були на зʼїзді. По мажоритарці йде Дмитро Глазунов — колишній співробітник СБУ, а тепер благодійник з Луцька.
Від партії до Ради планують іти артисти Світлана та Віталій Білоножки. Про це вони заявили «ТСН».
Неочікувані кандидати
Олена Сотник — другий номер у списку, діючий депутат від «Самопомочі», до парламенту працювала адвокатом. Вона представляла інтереси родин Небесної Сотні, захищала в судах євромайданівців. У Раді вона входить до делегації депутатів у Парламентській асамблеї Ради Європи. Сотник розповідає, що три тижні вела переговори з різними політичними силами, а після зустрічі зі Смешком визначилася. Каже, що побачила можливість реалізувати себе і не бути статистом у чиїйсь грі. Якщо знову потрапить до Ради, готова займатися там міжнародними відносинами, євроінтеграцією, питаннями молодіжної політики й екології.
«Можна було влаштуватись в іншу політсилу, яка точно пройде, але навіщо йти, щоб наступні пʼять років просто натискати на кнопки?» — коментує свій вибір депутат.
Пʼятий номер списку — Володимир Замана — підозрюється у державній зраді. Він очолював Генштаб з 2012 по 2014 рік. Йому інкримінують скорочення Збройних сил, що дозволило Росії блокувати підрозділи ЗСУ в Криму. З лютого по травень цього року Замана перебував під вартою, а 24 травня 2019 року Київський апеляційний суд звільнив генерал-полковника. Однак, він лишився у статусі підозрюваного.
Заману вже звинувачують у тому, що в Раді він хоче отримати імунітет і уникнути відповідальності. У коментарі theБабелю він сказав, що в парламенті готовий першим проголосувати за закон про зняття депутатської недоторканності.
Представництво кримських татар
Лідери кримських татар вирішили заходити до парламенту з різними політичними силами. Вони ініціювали переговори з 4—5 партіями, на яких обговорювали найважливіші для себе питання: деокупацію Криму, право на кримськотатарську автономію в складі України, вступ до ЄС і НАТО. Партії, які підтримали усі пункти, отримали у свої лави представників кримських татар. Так, у «Силі і честі» опинився голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Його соратники Мустафа Джемілєв і Ахтем Чийгоз підуть у Раду за списком партії Петра Порошенка «Європейська солідарність». Своє представництво кримські татари матимуть і в партії Святослава Вакарчука «Голос». Зі «Слугою народу» перемовини тривають. «До нас не приходили лише «Опоблок» і Юлія Тимошенко», — каже Чубаров. Коли Смешко оголошував Чубарова, то сказав кілька речень кримськотатарською.
Невеликий бюджет
Зʼїзд Смешка пройшов демократично — без пафосу та вишуканої їжі. Загалом було приблизно 350 людей. Гостей частували чаєм, кавою і солодощами. Учасники отримали блокнот, ручку та папку з програмою партії і прапорцем. За словами четвертого номера у списку — діючого депутата фракції «Самопоміч» Івана Мірошніченка, оренда приміщення, техніка та трансляція зʼїзду коштували 150—200 тисяч гривень.