Петро Порошенко перейменував свою партію, шукає для неї нових людей і збирається провести її в парламент. У нього вийде?

Автор:
Марія Жартовська
Дата:
Петро Порошенко перейменував свою партію, шукає для неї нових людей і збирається провести її в парламент. У нього вийде?

Палінчак Михайло / УНІАН

Петро Порошенко готується до дострокових парламентських виборів. У цьому йому допомагає Юрій Бірюков — колишній позаштатний радник, який опікувався питаннями Міністерства оборони: він придумав і створив громадську організацію «Солідарна справа громад». Двадцять четвертого травня партію «Блок Петра Порошенка» перейменували на «Європейську солідарність», в той же день Петро Порошенко виступив на форумі «Солідарної справи» і пообіцяв оновити партію — її кадри, програму та ідеологію. Зараз політсила Порошенка шукає людей, які можуть увійти в її список. На сайті «Солідарної справи» мають відбутися праймеріз. Кореспондент theБабеля Марія Жартовська поговорила з пʼятьма людьми з оточення Порошенка: Юрієм Бірюковим, нардепом Сергієм Березенком, одним із колишніх керівників штабу Порошенка, одним з нових членів команди і одним з людей, близьких до Порошенка. Вона дізналася, хто очолить партію і чому в ній залишаться люди зі «старого складу»

У другій половині дня 21 квітня, в день другого туру виборів президента, після появи екзит-полів, в месенджер Юрія Бірюкова надсилали сотні повідомлень. Писали, за словами Бірюкова, прихильники Порошенка: «Хочуть допомогти, але не у складі «Блоку Петра Порошенка».

Прихильники Порошенка відвернулися від БПП, тому що деякі з членів партії стали «токсичними». Це бізнес-партнери колишнього президента Ігор Гладковський та Ігор Кононенко (фігурували в розслідуваннях Bihus.Info та «Схем» про корупцію в оборонній сфері й енергетиці; обидва входять до Центральної ради партії), народні депутати Олександр Грановський і Сергій Березенко (глава МВС назвав його фігурантом справи про підкуп виборців). За словами одного з джерел theБабеля, прибрати їх зі списку партії хотіли б і деякі члени команди Порошенка.

Громадську організацію «Солідарна справа громад» придумали, зокрема, щоб знайти для Петра Порошенка нові кадри. Вона, як і партія Порошенка, виступає за парламентсько-президентську республіку, вступ України в НАТО і ЄС, приватизацію держпідприємств. При цьому, пояснює Юрій Бірюков, ініціативні люди в громадські організації йдуть охочіше, ніж у політичні партії. «Обʼєднання має бути в рази більше за партію. [Стати] інкубатором, фермою. За півтора тижня ми отримали десять тисяч анкет, але це поки ні про що».

Щоб стати повноцінним членом ГО, потрібно щомісяця сплачувати символічний членський внесок — 50 гривень. На сайті ГО можна запропонувати кандидата в члени партії або зареєструвати свою анкету, презентувавши програму та біографію. Зараз на сайті зареєстровано пʼятнадцять анкет. Серед кандидатів — Ростислав Павленко (колишній заступник голови Адміністрації президента) та Ірина Фриз (колишній прес-секретар Порошенка і нинішній депутат БПП). Юрія Бірюкова серед них немає. «Я вже тричі відмовлявся, — каже Бірюков. — Підозрюю, що знову запропонують. Не хочу. Це має вирішувати Петро Олексійович, я його підлеглий».

Виступаючи на форумі громадської організації, Порошенко закликав усі демократичні сили обʼєднатися. За інформацією theБабеля, увійти в список його оновленої партії може нинішній спікер парламенту Андрій Парубій, який контролює групу нардепів у фракції «Народного фронту». У партію Порошенка може піти й колишній секретар РНБО Олександр Турчинов. «У нас будуть нові прізвища у списку, — говорить Сергій Березенко. — Деякі — дуже несподівані».

Позбавлятися від токсичних кадрів Порошенко не поспішає. За інформацією theБабеля, виборчий штаб перейменованої партії очолить Сергій Березенко — під час президентських виборів він працював заступником голови штабу. (Березенко на запитання про роботу на парламентських виборах не відповів.) Технологом кампанії залишиться Ігор Гринів. Що стосується Ігоря Кононенка та Олександра Грановського, то вони, швидше за все, балотуватимуться в мажоритарних округах і не під брендом «Європейської Солідарності».

Порошенко повинен вирішити — очолити йому партію (і її список) на дострокових парламентських виборах, чи ні. «Логічно, якщо це буде він, — розповів theБабелю один з членів партії, який бере участь у її переформатуванні. — Точно невідомо. Один з варіантів — віце-спікер Ірина Геращенко, але це неточно».

Зараз партією керує колегіальний орган — центральна рада партії. У нього входять члени «Європейської Солідарності» і члени партії УДАР Віталія Кличка. На президентських і парламентських виборах 2014 року Кличко підтримав Порошенка, і обʼєднав свою політсилу з його партією. Цей союз доживає останні дні. Віталій Кличко вже заявив, що УДАР балотуватиметься окремо від партії Порошенка. При цьому список партії може очолити не він, а його молодший брат Володимир. «Поки все впирається в шанси проходження до парламенту», — говорить один з членів УДАРу, близький до Кличка.

Порошенко вів переговори з премʼєр-міністром Володимиром Гройсманом, який створив політичну силу «Українська стратегія». Однак Гройсман заявив, що його партія йде на вибори самостійно і обʼєднуватися ні з ким не планує.

Один з членів команди Порошенка нарікає, що на виборах Гройсман може відібрати у них частину голосів, але при цьому так і не потрапити в парламент. Частину голосів може відібрати УДАР, ще частину — нова партія Святослава Вакарчука «Голос», яка не буде обʼєднуватися з жодною політсилою.

«Враховуючи, скільки гравців на одному полі, є сумніви, що партія Порошенка набере [принаймні] пʼять відсотків голосів [необхідних, щоб пройти в Раду]. Він — це минуле», — говорить один з (тепер уже) колишніх членів команди Порошенка.