Після другого туру виборів члени команди Володимира Зеленського відкрито заговорили про достроковий розпуск парламенту. Зеленському дострокові вибори вигідні з двох причин. По-перше, у нинішній Раді немає представників його партії «Слуга народу», і провести через парламент будь-які ініціативи президента буде складно. Друга причина — до 27 жовтня, дати чергових виборів, Зеленський може втратити частину рейтингу й, автоматично, кількість своїх соратників у парламенті.
Для того щоб розпустити Раду, президент має довести, що понад місяць у парламенті немає коаліції депутатських фракцій. Формально зробити це складно. Для цього треба мати списки всіх членів коаліції від фракцій «Блок Петра Порошенка» і «Народний Фронт». Ще у березні 2019 року за позовом позафракційного депутата Андрія Деркача, колишнього члена «Партії регіонів», Окружний адміністративний суд вимагав від парламенту надати такі списки, але так їх і не отримав. Ймовірно, тому що після виходу кількох депутатів із БПП сталої коаліції в Раді не існувало.
Навіщо «Народний Фронт» вийшов із коаліції зараз?
- Оголошення спікера Андрія Парубія про розпад коаліції формально означає, що до цього моменту коаліція існувала.
- За Конституцією, тепер парламент має 30 днів, щоб сформувати нову коаліцію. У цей час президент не може розпустити Раду.
- Якщо за 30 днів нову коаліцію так і не сформують, президент все одно не зможе достроково розпустити парламент. Згідно з Конституцією, це не можна робити в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради. Юристи по-різному трактують, коли саме починається відлік цих шести місяців. Але навіть якщо це буде 16 червня — у тридцятий день з моменту розпаду коаліції, до чергових парламентських виборів залишиться менше пʼяти місяців.
Таким чином, вихід НФ з коаліції дав парламенту імунітет до 27 жовтня. Якщо тільки команда Зеленського не готує юридичну контратаку.