З кінця X до XVIII століття на місці сучасного Майдану Незалежності стояли оборонні споруди. Час зберіг лише їх історичні назви: «Поперечний вал», «Лядські ворота», «Печерські ворота». До початку ХІХ століття тут був пустир — «Козине болото», як іменували його місцеві мешканці. Перша площа сформувалася в 1830-х роках, там само виник ринок. Площу назвали Хрещатицькою — за назвою прилеглої до неї вулиці.
До кінця ХІХ століття цей район забудовують житловими будинками, магазинами, зводять споруди Дворянських зборів та міської Думи. У 1876 році площу перейменовано на Думську.
Після захоплення Києва більшовиками вона стала Радянською — у 1919 році. У будівлі колишньої Думи розмістили Губвиконком, а на її шпилі зʼявилася велика червона зірка.
У 1935 році площу перейменували на честь одного з радянських партійних керівників — Михайла Калініна. У перші місяці Другої світової Київ окупували нацисти. Через пʼять днів після їх приходу, 24 вересня 1941 року, більшість будівель на Хрещатику було знищено радянськими диверсантами-підпільниками за допомогою радіокерованих снарядів.
На початку 1950-х, після реконструкції, площа Калініна розташовувалась уже по обидва боки Хрещатика. Набирає обертів забудова вулиці — виростають споруди Головпоштамту, готелю «Москва» (нинішній готель «Україна»).
Протягом 1970-х локацію реконструювали заново. У 1977 році встановили памʼятник на честь «60-річчя Великої Жовтневої революції» та змінили назву — з площі імені Калініна на «Жовтневої революції».
У 1981 році площу доповнив новий фонтан «Дружби народів», який кияни прозвали «рулеткою».
У 1991 році демонтували памʼятник Жовтневій революції. Зʼявилася нинішня назва — Майдан Незалежності.
З 1994 року розпочався конкурс на проект реконструкції Майдану. У 1998-му стартували перші ремонтні роботи.
Реконструкція тривала до 2001 року. Оновлений Майдан відкрили до 10-ї річниці незалежності України.
Після цього Майдан стає центром суспільно-політичного життя столиці. Ще в 2001 році тут відбувається протестна акція «Україна без Кучми», у 2004-му — Помаранчева революція; у 2013-му починається Євромайдан, який переростає в Революцію Гідності.
Під час подій Революції Гідності Майдан було серйозно пошкоджено. Його почали відновлювати лише після 9 серпня 2014 року, коли остаточно розібрали наметове містечко.
Щоб «Бабель» не довелося закривати або перейменовувати, підтримайте нас донатом.