Про які саме злочини варто повідомляти комісії
Комісія займається серйозними та системними порушеннями. Одне з її завдань — визначити моделі поведінки чи патерни злочинів. Переважно комісію цікавлять:
- порушення прав військовополонених, у тому числі катування і страти;
- порушення прав цивільних, у тому числі катування, сексуальне насильство, незаконні затримання та зникнення, імпровізовані тюрми та катівні. А також — які силові структури чи служби їх організовували. Особливо важливі свідчення цивільних, які повернувся з російського полону;
- наслідки атак на енергетичну інфраструктуру для цивільних. Зокрема, як від цього постраждала сфера охорони здоровʼя і освіта;
- використання потужної вибухової зброї в густонаселених цивільними районах.
Якщо злочин не підпадає під жодну з категорій, свідчення все одно варто надати. Рішення про те, чи підпадає він під вимоги комісії, ухвалять слідчі.
Як подати заяву
Є два шляхи:
- Члени комісії ООН щонайменше тричі на рік відвідують Україну. А слідчі ще частіше — до 16 разів — щоб зібрати докази й поспілкуватися з жертвами та свідками. Візити слідчих не оголошуються публічно, тому лише вони є ініціаторами розмови. Перед візитом слідчі проводять дослідження, з ким потрібно провести інтервʼю. Зазвичай вони отримують інформацію з новин або від правозахисних організацій чи місцевої влади.
А от про візити комісарів оголошують публічно, зокрема в соціальних мережах представництв і підрозділів ООН. Там вказують контактний номер телефону та електронну пошту, куди можна написати, щоб зустрітися з ними й розповісти про злочини. - На електронну пошту [email protected] можна написати листа про те, що у вас є інформація про певний злочин. Лист отримає слідчий, який займається саме таким видом злочинів. Він відправить спеціальне посилання, за яким можна завантажити всю необхідну інформацію: документи, фото, відео. І вже після цього слідчий та потерпілий чи свідок домовляються про безпечні шляхи для розмови, наприклад через Signal.
У комісії є перекладачі, тому інформацію можна подавати українською. Якщо людина хоче поспілкуватися усно, з нею звʼяжеться слідчий у супроводі перекладача. Комісія також певний час буде тримати звʼязок із заявником після отримання заяви й повідомляти про те, куди саме йде інформація.
Важливо! Свідчення не збирають постійно. Строки обмежені, бо комісія має опрацювати всю отриману інформацію й встигнути підготувати звіти. На сайті комісії є окремий розділ з назвою «Call for submissions» з посиланням на усі деталі. Якщо мандат комісії продовжать наступної весни, то вона оголосить про наступний збір заяв.
Ще раз про безпеку
Комісія захищає всю інформацію, повʼязану з потерпілими та свідками злочинів. Особисті дані розкривають виключно за згодою заявників.
Ви можете вплинути на те, щоб російських злочинців покарали, а ми вам допоможемо. Підтримайте «Бабель»: 🔸 Buy Me a Coffee, 🔸 Patreon, 🔸 PayPal: [email protected].