ЄС призупинив візити високого рівня і фінансову підтримку Косова через неспроможність Приштини досягти деескалації на півночі країни.
Про це заявив представник Єврокомісії Петер Стано.
«З огляду на останню ескалацію, яку ми спостерігаємо з початку цього місяця, 27 держав-членів ЄС заявили, що вони очікують від Косова і Сербії деескалації напруженості, особливо на півночі Косова, спричиненої виборами і імплементацією їх результатів у чотирьох муніципалітетах», — сказав він.
Поки що про санкції не йдеться, оскільки ЄС ухвалює обмежувальні заходи на основі чітких законодавчих рамок, визначених державами-членами після тривалого процесу обговорення.
ЄС попереджав Косово про наслідки, якщо не відбудеться деескалації.
«Незважаючи на наші заклики премʼєр-міністр Курті поки не спромігся вжити рішучих кроків до деескалації. Його план з пʼяти пунктів не здатний врегулювати ключові моменти, які спричинили останню кризу. Ми очікуємо від нього термінових і вирішальних кроків», — заявив представник Єврокомісії.
Чому сталися сутички в Косові?
23 квітня на півночі Косова в умовах бойкоту сербів відбулися спірні муніципальні вибори. Серби відмовилися брати участь у місцевих виборах, і кандидати від етнічних албанців перемогли у виборах мерів чотирьох муніципалітетів із сербською більшістю. Серби вимагають, щоб уряд Косова відсторонив мерів-албанців від влади.
Серби становлять більшість на півночі Косова. Етнічні албанці становлять понад 90% населення Косова загалом, але північні серби вже давно вимагають виконати угоду 2013 року за посередництва ЄС — створити асоціацію автономних муніципалітетів на їхній території.
- 18 березня 2023 року Косово і Сербія погодили план нормалізації відносин. Ця угода зобовʼязує Косово негайно розпочати переговори про надання сербській громаді в Косові відповідного рівня самоврядування. Протягом 30 днів Белград і Приштина мали створити спільний моніторинговий комітет під головуванням ЄС. Сторони також погодилися терміново схвалити декларацію про зниклих безвісти. Зі свого боку ЄС протягом 150 днів мав організувати донорську конференцію з інвестиційної та фінансової допомоги Косову та Сербії. Однак поки сторони не виконають усіх положень угоди з нормалізації відносин, жодних виплат не буде.