Європейський суд із прав людини визнав, що росія окуповувала частину Донбасу з 11 травня 2014 року

Автор:
Олексій Ярмоленко
Дата:

Європейський суд із прав людини визнав, що росія була окупантом частини Донбасу. Таким чином, там визначили, що суд має право розглядати позов України до рф щодо війни на Донбасі.

Про це пише «Європейська правда», чиї кореспонденти перебувають у залі засідань.

Суд ухвалив рішення, що має юрисдикцію на розгляд скарг проти росії щодо порушення прав людини на окупованій з 2014 року частині Донбасу, тому що ці території перебували під російським контролем.

«Суд вирішив, що росія здійснювала ефективний контроль над усіма районами, що були захоплені сепаратистами, з 11 травня 2014 року через їхню військову присутність на сході України та вирішальний рівень впливу, який вона мала на цих територіях унаслідок військової, політичної та економічної підтримки «ДНР» і «ЛНР». Він визнав встановленим поза розумним сумнівом, що російські військові були активно присутні на Донбасі починаючи з квітня 2014 року і що мало місце широкомасштабне розгортання російських військ не пізніше серпня 2014 року», — ідеться в рішенні.

Також суд встановив, що росія мала значний вплив на воєнну стратегію сепаратистів, надавала їм зброю та обладнання, а також на їхній запит проводила артилерійські обстріли. Крім цього, росія надавала «ЛНР» і «ДНР» політичну та фінансову підтримку.

Росіяни під час розгляду справи заперечували підсудність справи та пояснювали, що йдеться про територію України, якою керували сепаратисти. Водночас позиція України полягала в тому, що саме росія здійснювала контроль над цими територіями.

Тепер ЄСПЛ почне розгляд справи по суті за кожною зі скарг і визначить, чи порушувала росія права людини на окупованому Донбасі.

До українського позову доєднали позов Нідерландів проти росії. Нідерланди раніше подали окремий позов за збиття Boeing у небі над окупованим Донбасом, і суд вирішив обʼєднати його з українським позовом.

  • У січні 2021 року ЄСПЛ виніс аналогічне рішення щодо позову України проти росії через окупацію Криму. Тоді суд теж визнав, що росія окупувала Крим і мала над ним контроль з 27 лютого 2014 року.