Верховний суд визнав законним указ Зеленського про припинення громадянства «короля контрабанди» Вадима Альперіна

Автор:
Ангеліна Шеремет
Дата:

Велика палата Верховного суду розглянула позов Вадима Альперіна, якого називають «королем контрабанди», до президента України. Він вимагав скасувати указ про припинення його громадянства. Суд не задовільнив скаргу і залишив без змін рішення суду першої інстанції.

Про це Верховний суд повідомив 15 вересня.

Ще 23 грудня 2021 року Альперіну у цьому позові відмовив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду. Тоді суд дійшов висновку про те, що президент видав указ про припинення громадянства у межах своїх повноважень та в конституційний спосіб, також указ відповідає критеріям Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім цього, суд урахував рішення Європейського суду з прав людини у справі «Рамадан проти Мальти», у якому йдеться про те, що припинення громадянства людини внаслідок набуття громадянства іншої держави у цій справі не є порушенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

  • У листопаді 2019 року стало відомо, що під час спеціальної операції з виявлення корупціонерів на митниці від правоохоронців утік Вадим Альперін — він причетний до схеми із розмитненням імпортованих товарів за зниженими цінами. Від реалізації цієї схеми держава зазнала понад 77 млн грн збитків. Бізнесмен імпортував товар у величезних кількостях, переважно з Китаю. Підробляючи документи, він умисно занижував митну вартість товарів. Митниця, зі свого боку, все одно оцінювала товар за справжньою вартістю. Альперін сплачував податки в повному обсязі, але потім ішов з фіктивними документами до суду й повертав собі всі раніше сплачені податки.
  • 27 листопада 2019 року Альперін сам прийшов до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, за два дні суд його арештував, а потім він вийшов із СІЗО під заставу в 70 млн грн. Рада національної безпеки та оборони на початку квітня 2021 року запровадила проти Альперіна санкції, а 14 квітня того ж року президент припинив його громадянство.