ДБР повторно викликало Януковича на допит. Його адвокати раніше принесли заяву

Автор:
Костя Андрейковець
Дата:

Держбюро розслідувань повторно викликало на допит експрезидента-втікача Віктора Януковича.

Як зазначено на сайті ДБР, Януковича викликають для дачі свідчень у справі про здачу Криму російським військам, у якій проходить колишній начальник Генштабу ЗСУ Володимир Замана.

Януковича викликали в головне слідче управління ДБР до слідчого Береста А. А. для «для набуття процесуального статусу та проведення відповідних слідчих і процесуальних дій» у рамках кримінального провадження № 62019000000000046.

Раніше Януковича вже викликали на допит, і його адвокати передали в ДБР заяву експрезидента. Як повідомляє «Радіо Свобода», вони заявили, що Янукович готовий співпрацювати з ДБР, а адвокат Віталій Сердюк озвучив позицію Януковича у справі Замани.

«Офіційними свідченнями Володимира Замани та інших свідків встановлено, що Збройні сили України станом на 27.02.2014 року були в належній бойовій готовності, а причина втрати Україною території АР Крим — відмова тодішнього вищого військового керівництва держави від захисту територіальної цілісності України військовим шляхом і вказівка західних кураторів особам, які прийшли до влади під час державного перевороту, «не робити різких рухів у Криму». Крим не був збережений через відмову РНБО вводити воєнний стан», — заявив Сердюк.

Замана свідчив у справі про державну зраду Януковича. Він говорив, що перші повідомлення про загострення ситуації в Криму почали надходити в січні 2014 року. Замана стверджував, що розмовляв з цього приводу з Олександром Турчиновим, але керівництво вирішило не відповідати на агресію Росії. Турчинов назвав свідчення Замани брехнею.

  • Заману затримали 25 лютого і вручили йому підозру за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу. Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що Замана у період 2012—2014 років особисто скоротив склад Збройних сил, розформував 70 військових частин і зʼєднань, зокрема зенітні ракетні бригади та дивізіони, 19 авіаційних частин, а бригаду тактичної авіації звів до ескадрильї. За словами генпрокурора, саме Замана видав директиву, якою підпорядкував всі частини тактичної групи «Крим» ЗСУ керівнику Військово-морських сил адміралу Юрію Ільїну, що «фактично паралізувало опір українських військовослужбовців під час російської агресії».
  • 26 квітня 2019 року Печерський районний суд Києва заарештував Заману. Пізніше Головна військова прокуратура повідомила, що завершила розслідування, а вже 24 травня Апеляційний суд Києва звільнив Заману з-під варти.