Президент Володимир Зеленський назвав необхідні складові майбутньої стратегії реінтеграції окупованих територій Донецької і Луганської областей і анексованого Росією Криму. Про це він розповів на Форумі єдності в Маріуполі.
«Після пʼяти років війни має нарешті зʼявитися державна стратегія безпечної реінтеграції Донбасу і Криму. Її складові будуть презентовані сьогодні. Це наше бачення, яке підлягає широкому обговоренню, дискусії для поліпшення цієї стратегії», — сказав він.
За його словами, перші дві з цих складових — це прозорість і публічність, а також консенсус. «Єдиного рішення, яке задовольнить усіх, я впевнений, ніколи не буде, але ми повинні знайти варіант, який підтримає абсолютна більшість. Суспільство має розуміти та погоджуватися з умовами реінтеграції Донбасу і Криму, з принципами перехідного правосуддя. Відсутність спільного бачення паралізує, адже будь-який крок у будь-якому напрямку розібʼється об стіну критики всіх, у кого інший погляд», — наполягає президент.
На його думку, появі єдиного бачення заважає страх людей. «Люди тут бояться можливої амністії, збереження «сірої», криміналізованої зони, прийняття Донбасу і Криму на умовах РФ, рівня капітуляції. Звичайних людей на підконтрольних територіях лякають зведенням рахунків, агресивним навʼязуванням мовних і культурних питань, дискримінацією і ставленням як до громадян другого гатунку», — сказав Зеленський.
Третьою складовою стратегії реінтеграції президент назвав реалізм. «Помилково думати, що ми швидко і з легкістю повернемо Крим військовим шляхом. Варто розуміти, що вже завтра всі люди на Донбасі не заговорять українською мовою. Ми повинні бути реалістами та не боятися правди, якою б гіркою вона не була. Наш підхід до реінтеграції Донбасу і Криму має бути зваженим і прагматичним. Ми повинні чітко відповісти самі собі, яка наша головна ціль, як її досягти та на які компроміси ми готові заради цього», — сказав він.
Четверта складова — це імплементація стратегії, тобто здатність держави реалізовувати розроблені нею кроки щодо реінтеграції непідконтрольних Україні територій.
- Напередодні Зеленський заявив про старт роботи Фонду міжнародної партнерської підтримки для відновлення та реінтеграції постраждалих від війни на Донбасі.
- 17 жовтня Верховна Рада підтримала створення Тимчасової спеціальної комісії, яка буде пропонувати конкретні кроки, зокрема законопроєкти, щодо повернення окупованих територій під контроль України.
- Володимир Зеленський виступає за розробку концепції перехідного правосуддя для подолання наслідків збройного конфлікту на Донбасі.