Служба безпеки спільно з партнерами зі Сполучених Штатів та Великої Британї припинили діяльність потужного хакерського угрупування. Про це під час брифінгу повідомив т. в. о. голови СБУ Іван Баканов.
Спецслужбовці встановили, що учасники угруповання з 2007 року на території України організували і надавали віртуальні послуги хакерам та іншим злочинцям. Зловмисники використовували Dark Net.
СБУ встановила, що організатор угруповання — громадянин України, який ретельно приховував місце перебування свого обладнання від правоохоронців та спецслужб в усьому світі. Лише в США стосовно цього громадянина висунуто обвинувачень на 50 років увʼязнення. ФБР його розшукує близько 10 років.
На сьогодні угруповання нараховує близько десяти учасників та десятки пособників і посередників у низці країн світу, а також тисячі клієнтів.
«Вони занепокоєні тим, що у руках спеслужб опинилися сотні терабайт даних, які можуть стати доказами у сотні кримінальних справ у всьому світі. За нашими оцінками, може йтися про 40% російськомовного сегменту Dark Net», — зазначив голова СБУ.
В Україні організатору та ще одному учаснику угруповання оголошено про підозру за ч. 2 та 3 ст. 361 Кримінального кодексу (Незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (компʼютерів), систем та компʼютерних мереж) та обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
Під час слідчих дій на території приватного будинку поблизу Одеси оперативники виявили дата-центр з резервним автономним джерелом електроживлення, охороною, потужними каналами доступу до інтернету, який було ретельно приховано.
Пресслужба Служби безпеки України
«З нього вилучено майже півтори сотні серверів, на яких розміщувались тисячі хакерських ресурсів, деякі з них залишились зашифрованими, багато ресурсів були налаштовані таких чином, щоб не зберігати слідів злочинної діяльності», — повідомив т. в. о начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Микола Кулешов.
Попереднє дослідження мережевого обладнання та оцінка діапазонів ІР-адрес, що використовувались угрупованням, вказує на мінімум три автономні системи, зарезервовані за підприємствами Росії.
Також під час брифінгу Іван Баканов, відповідаючи на запитання журналістів, зазначив, що СБУ не знайшла жодної спроби втручання в парламентські вибори з боку РФ.
- Служба безпеки оголосила у розшук російського слідчого ФСБ, який вів справу політвʼязня Павла Гриба, незаконно засудженого в Росії за «заклики до тероризму».
- Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження за фактом пострілу в будівлю телеканалу «112 Україна».
- СБУ спільно з контррозвідкою затримали агента російської військової розвідки, який їхав до Воронежа на зустріч зі своїм куратором.