Дослідники з Ланкастерського університету виявили звʼязок між серцевими захворюваннями і забрудненням повітря — вони знайшли в серцях людей мільярди токсичних часток.
Дослідження проводилося в Мехіко (Мексика), а його результати були опубліковані в журналі Environmental Research.
Кількість виявлених часток становила від 2 до 22 млрд на грам тканини — це в 2—10 разів більше, ніж у девʼяти контрольних субʼєктів, які жили в менш забруднених місцях. Так, навіть у наймолодшого субʼєкта дослідження, якому було три роки, можна було побачити пошкодження в клітинах серця, які містили крихітні токсичні частинки.
Дослідники вважають, що ці багаті залізом частинки, вироблені транспортом і промисловою діяльністю, можуть бути основною причиною сталого статистичного звʼязку між брудним повітрям і хворобами серця.
Вчені зазначають, що велика кількість наночастинок може становити серйозну проблему для охорони громадського здоровʼя. Так, за даними ВООЗ, яка заявила про надзвичайну ситуацію, 90% населення планети живе в середовищі з токсичним повітрям.
У звʼязку з цим в організації закликають скоротити забруднення і зменшити кількість цих частинок. «Наше дослідження попереднє, але результати і наслідки були дуже важливі, щоб не повідомити інформацію», — розповіла професор Барбара Мейхер.
Крім того, три роки тому, в іншому дослідженні, її колеги виявили аналогічні наночастинки в мозку людини, що допомогло їм встановити звʼязок між хворобою Альцгеймера і забрудненням повітря.
Вона також відзначає, що результати дослідження є актуальними для всіх країн: «Немає абсолютно ніяких підстав очікувати, що це буде інакше в будь-якому іншому місті».
Що це означає для людей?
Нове дослідження є першим прямим доказом того, що багаті залізом наночастинки можуть спричинювати серцеві захворювання. Крихітні частинки серйозно ушкоджують клітини людини і є значним компонентом забруднення повітря. Багаті залізом наночастинки перебувають всередині мітохондрій, які є джерелом енергії і завдяки яким ваше серце ефективно працює.
- На початку липня з Тихого океану дістали понад 40 тонн пластику. Операція тривала майже місяць, а для вилову використовували супутникові технології.
- В інтернеті зʼявився онлайн-калькулятор, який дозволяє підрахувати кількість споживаного людиною пластику. Omni Calculator обчислює споживання пластику для предметів, якими люди користуються на кухні, як-от харчова плівка та пластикові пакети; туалетного приладдя (ватні палички та зубні щітки), а також одноразових контейнерів і соломинок.
- Малайзія поверне 450 тонн пластикових відходів країнам, які їх надіслали, відмовляючись перетворюватися на місце захоронення сміття зі всього світу.