В Україні щеплення від кору для всіх дорослих тепер є безкоштовним. Правила змінили і для немовлят

Автор:
Олена Мельник
Дата:

Дорослі будь-якого віку тепер теж можуть безоплатно вакцинуватися від кору, паротиту та краснухи вакциною КПК. Також можна робити щеплення немовлятам віком від 6 місяців, для яких кір є особливо небезпечним. Про це повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров’я 13 травня.

Досі безкоштовно вакцинуватися проти кору могли люди з груп професійного ризику (медики, освітяни, військові, студенти) і дорослі до 30 років, які контактували з хворими.

«Такі зміни були внесені Наказом Міністерства охорони здоров’я від 23 квітня 2019 року «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні», — зазначили в МОЗ.

Що змінилося?

Зараз безоплатно вакцинуватися від кору зможуть дорослі будь-якого віку. Дорослій людині достатньо зробити одне щеплення проти кору для формування імунітету.

Вакцинація гарантована всім дорослим, які:

  • контактували з хворими (вакцинацію рекомендовано зробити впродовж 72 годин);
  • не хворіли на кір і не мають підтверджених даних про щеплення у медичній карті;
  • за результатами аналізів на наявність антитіл IgG не мають імунітету проти кору.

Крім того, дозволили щеплення для немовлят від шести місяців, хоча за Календарем щеплень першу дозу вакцини проти кору, паротиту і краснухи дитині роблять у віці 12 місяців. Саме тоді організм дитини може виробити достатній імунітет від інфекції. До 12 місяців дитину має захищати колективний імунітет (якщо принаймні 95% населення вакциновані).

«За умов спалаху і постійного зростання захворюваності на кір через недостатній рівень вакцинації українців для немовлят існує ризик захворіти. Кір для малюків дуже небезпечний і може призвести до смерті. Відтепер немовлятам дозволили робити безоплатне щеплення від кору вже з 6 місяців (до 6 місяців вакцину КПК не застосовують)», — заявили в міністерстві.

Якщо дитині зробили щеплення до 12 місяців, доза вакцини не зараховується як перша, а вважається «нульовою», подальші планові щеплення потрібно проводити за Календарем профілактичних щеплень: у 12 місяців (перша доза вакцини КПК) і 6 років (друга доза). Інтервал між щепленнями має бути не менше одного місяця.

Як і раніше, безоплатною залишається вакцинація за Календарем щеплень.

Де можна зробити щеплення?

Зробити щеплення можна у комунальному медзакладі, де пацієнт підписав декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. На початку літа вакцинувати безоплатно будуть також у приватних медзакладах і лікарі-ФОПи, які підписали договір з Національною службою здоров’я.

У МОЗ запевняють, що усі області України повністю забезпечені вакцинами, закупленими за державний кошт, за Календарем щеплень. Кожен пацієнт може онлайн перевірити наявність вакцин в області у спеціальній таблиці. У випадку, якщо лікар закладу вам відмовляє у вакцинації, необхідно звернутись до головного лікаря. Якщо владнати питання не вдалось і за участі головного лікаря, зверніться у місцевий департамент охорони здоров’я.

Пресслужба Міністерства охорони здоров'я